Krzyż celtycki: Historia prawdziwa

Krzyż celtycki to jeden z najważniejszych symboli neofaszystów i zwolenników supremacji białej rasy w Europie, Ameryce i Australii. Możemy go spotkać zarówno na zlotach neonazistowskich, jak i na Marszu Niepodległości. Jest to symbol kojarzony z subkulturą nazi-skinowską dlatego niektórzy liderzy ONR rozważali zaprzestanie używania tego symbolu przez Ruch Narodowy.

Skrajna prawica opracowała cały zestaw wytłumaczeń co do feralnego znaku sugerując m.in. że to symbol chrześcijański. A oto co można przeczytać na oficjalnej stronie Kurii Warszawsko-Praskiej: „Krzyż celtycki wywodzi się z wierzeń pogańskich, współcześnie nawiązują do niego neopoganie i nacjonaliści. Skinheadzi korzystają ze znaku w zastępstwie zakazanej swastyki. Istnieje „schrystianizowana” forma krzyża z przedłużonym dolnym ramieniem”.

Nacjonaliści swoje i tak wiedzą najlepiej, a symbolika celtycka i salut rzymski to ich zdaniem najlepsze środki wyrazu do uczczenia polskich powstań narodowych. Postanowiliśmy jednak skończyć z nacjonalistyczną bajką i opisać historię tego symbolu oraz drogę jaką przebył z pradawnych czasów do współczesności.

nasjonal-samling-heathen-pagan-rune-death-vikernes-burzumKrzyż wpisany w okrąg był w wierzeniach Celtów symbolem solarnym. Według średniowiecznej legendy z krzyżem chrześcijańskim połączył go św. Patryk. Tak powstała „schrystianizowana” forma krzyża celtyckiego. Symbol ten wrócił do powszechnego użytku w XIX wieku i trafił na sztandary towarzystw atletycznych i walijskiego Kościoła Anglikańskiego. W XX wieku został, jako pradawny symbol Słońca, zaadaptowany przez nazistów.

Najpopularniejszymi symbolami nazizmu były swastyka (w okresie średniowiecza podobnie jak krzyż celtycki symbolizowała Słońce) oraz runy germańskie, którymi ozdabiano sztandary Waffen SS. O zastosowaniu krzyża celtyckiego w symbolice nazistowskiej lat 30. i 40. XX wieku wspomina się rzadko, ponieważ symbolu używali naziści norwescy, francuscy oraz bułgarscy.

Nasjonal Samling (Narodowa Jedność) powstała 13 maja 1933 roku była ugrupowaniem Vidkuna Quislinga, najsłynniejszego nazistowskiego kolaboranta w Europie. Partia używała żółtego krzyża celtyckiego na czerwonym tle. Naturalnie symbol ten trafił również na mundury Norweskiego Legionu Waffen SS. Czarnego krzyża celtyckiego z białą obwódką na czerwonym tle używali bułgarscy naziści znani jako Ratnicy. Podobny symbol był też używany przez szwedzką Nordiska Rikspartiet działającą w latach 1956-2009 oraz angielską White Defense League (1956-60). Logo tej ostatniej trafiło w niezmienionej formie na sztandary British Movement, który działa do dziś.

celt-swasta-wloscy-ultrasiInnym ugrupowaniem odwołującym się do tej symboliki była utworzona w 1936 roku francuska Parti Populaire Français, rozwiązana po zakończeniu II wojny światowej. Symbolem partii był granatowy krzyż celtycki na białym tle w czerwonym ośmiokącie. Biały krzyż celtycki trafił również na naszywki 33 Dywizji Grenadierów SS Charlemagne. Krzyża celtyckiego używali także powojenni francuscy i włoscy faszyści w latach 50. i 60. W latach 70. trafił na sztandary Knights Party założonej przez amerykański Ku-Klux-Klan. Był już wtedy powszechnie używany przez ugrupowania neofaszystowskie i nazistowskie na całym świecie. Jeszcze później trafił na sztandary Blood & Honour i Combat 18, a za ich pośrednictwem na stadiony piłkarskie.

W Polsce pojawił się w latach 90. wraz z powstaniem partii neofaszystowskich, w tym Narodowego Odrodzenia Polski, inspirującego się włoskim ruchem neofaszystowskim. Polscy neofaszyści korzystają z najpopularniejszego wariantu krzyża celtyckiego, użytego po raz pierwszy przez portal Stormfront, założony przez Dona Blacka. Jest to największe na świecie forum internetowe zrzeszające zwolenników supremacji białej rasy. W oficjalnej symbolice forum Dona Blacka, krzyż celtycki jest otoczony napisem White Pride World Wide.

onr-660x375Bardzo ciekawie wyglądają polskie perypetie tego symbolu. Swego czasu Narodowe Odrodzenie Polski próbowało zarejestrować go jako oficjalny symbol partii. Bardzo często, w połączeniu z brunatnymi koszulami i faszystowskimi salutami, używał go Obóz Narodowo-Radykalny. W dobie pudrowania wizerunku skrajnej prawicy przez środowiska Marszu Niepodległości część narodowców bezskutecznie próbowała ograniczyć używanie tego symbolu argumentując, że nie ma on nic wspólnego z polską historią ani tradycją. Duże oburzenie wywołało eksponowanie krzyży celtyckich przez ugrupowania nacjonalistyczne podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego.

W 2016 roku „niedoszły prezydent” Marian Kowalski złożył donos przeciwko lubelskiemu performerowi w sprawie znieważenia symbolu krzyża celtyckiego, które w jego ocenie było zakamuflowaną profanacją symbolu Polski Walczącej. W tym samym roku łódzka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie rozprowadzania w szkole kibicowskich kalendarzy, na których znajdował się krzyż celtycki z napisem White Pride.

since-2002-right-wing-white-terr-750x473Stanowisko wydało też Ministerstwo Sprawiedliwości: „Mając powyższe na uwadze, zauważyć wypada, iż na tle obowiązującego stanu prawnego niejednolicie oceniana jest kwestia zachowań polegających na eksponowaniem znaków, napisów, czy gestów kojarzonych z ideologią totalitaryzmu, które mogą mieć także inne znaczenie, tak jak ma to miejsce w przypadku wizerunku krzyża celtyckiego czy napisu „White Pride”, które z jednej strony, przez niektóre środowiska, łączone są z ruchami neofaszystowskimi, z drugiej zaś posiadają także inne konotacje (krzyż celtycki – wyraz symboliki religijnej, White Pride – nazwa ruchu społecznego sprzeciwiającego się biologicznemu mieszaniu ras ludzkich)”.

Z biegiem lat symbol ulegał modyfikacjom stylistycznym, jednak jego obecny wzór został żywcem skopiowany z amerykańskiego Stormfrontu – sieci społecznościowej zrzeszającej m.in. terrorystów odpowiedzialnych za zamachy na cywili. Przez całe XX stulecie był w powszechnym użyciu wśród neofaszystów, a wcześniej nawet wśród SS-manów, a obecnie stał się najpopularniejszym symbolem tego środowiska. W Niemczech i Włoszech – krajach z niechlubną faszystowską przeszłością – jest symbolem zakazanym. Tymczasem w kraju takim jak Polska, który stracił z rąk nazistów ponad pięć milionów obywateli, krzyż celtycki urósł do rangi symbolu chronionego przez państwo.

bpptriumph3

Reklamy

Posted on Styczeń 5, 2017, in Historia, Rasizm, Ręka Rękę Myje and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Ciekawy artykuł lecz trochę ograniczony. Jeśli w tytule jest „historia prawdziwa” w moim mniemaniu wypadałoby opisać więcej znaczenie celtyckie krzyża, poświęcić trochę na samą przemianę aż do momentu kiedy stał się on znakiem kojarzonym z faszyzmem i nazistami ( zagarniętym przez nich ). Wypadało by też podać źródła żeby wzmocnić argumenty i nie dawać możliwości do pustych dyskusji. Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: