Neonazistowskie zloty w stolicy: Jak? Gdzie? Kiedy?

Warszawa od lat stanowi ważny węzeł kontaktowy skrajnej prawicy z całej Europy. Co roku 11 listopada odbywa się tu największy marsz organizowany przez środowiska neofaszystowskie: Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską.

Na zaproszenie polskich nacjonalistów do Warszawy przyjeżdżają liderzy jawnie faszystowskich i narodowosocjalistycznych partii politycznych, takich jak włoska Forza Nuova, hiszpańska Democracia Nacional czy francuska Parti De La France. Wraz z politykami przyjeżdżają też członkowie neonazistowskich gangów np. Autonomiczni Nacjonaliści oraz Blood & Honour. Przy okazji Marszu Niepodległości organizowane są też koncerty, które są dodatkową atrakcją dla neonazistów – ważnych sojuszników polskich narodowców.

Przez wiele lat miejscem integracji tych środowisk był pub Metal Cave na Woli. Grały tam czołowe zespoły sceny nacjonalistycznej w Polsce – Obłęd i Nordica, a także warszawski Saltus i supportujący go zespół Ultima Temporis grający w koszulkach z symbolika faszystowską (np. krzyżami celtyckimi). W 2013 roku impreza nabrała rozpędu, po raz pierwszy uczestniczyły w niej zagraniczne zespoły, a oficjalny patronat objęły stowarzyszenie Marszu Niepodległości i słynna wytwórnia muzyczna Strong Survive Records, należąca do Krzysztofa Kwiatkowskiego z Lublina. Właściciel SS-Records od wielu lat jest obiektem zainteresowań Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ze względu na związki z Blood & Honour, Combat 18 i Kościołem Twórcy.

Gwiazdami koncertu były wymienione już zespoły Obłęd i Nordica, a także Irydion, All Bandits oraz gwiazdy zagraniczne: Lemovice (związane z francuskimi strukturami Blood & Honour) i węgierskie Feher Toverny, grające National Socialist HardCore, co podkreślono na oficjalnym plakacie reklamującym koncert. Koncert zaplanowano w Tawernie Latający Holender przy ul. Bema w rocznicę Nocy Kryształowej.

10577044_301650583370757_1014091561515813645_nImpreza nie odbyła się jednak w tym miejscu i jeśli wierzyć słowom organizatora, właściciel budynku zaspawał drzwi wejściowe. Organizator stwierdził też, że stało się tak na skutek… „działań grup lewackich działających w Polsce legalnie mimo konstytucyjnego zakazu promowania ustroju komunistycznego”. Imprezę przeniesiono w ostatniej chwili do Metal Cave’a, gdzie odbyła się pod czujnym okiem służb mundurowych rozstawionych wokół klubu.

Lokalizacja przy ulicy Bema posłużyła jednak kilkukrotnie neonazistom. W Latającym Holendrze bez żadnych problemów odbył się koncert zespołów Nordica, Hippie Raus i Pravia pod patronatem Stowarzyszenia Niklot, Festiwalu Orle Gniazdo i portalu Nasza Scena prowadzonego przez Grzegorza Sielatyckiego, weterana gdańskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej. Działaczem (albo co najmniej aktywnym sympatykiem) Niklota jest Paweł Jakubowski ps. „Zwierzak” – wokalista Pravii (i były gitarzysta Ultima Temporis), a Sielatycki był wydawcą pierwszej płyty zespołu. Również przy ulicy Bema, w pobliżu Dworca Zachodniego znajduje się Voodoo Club. W tym miejscu odbyło się 20-lecie black metalowego zespołu Saltus, którego historię swego czasu opisywaliśmy, a także imprezy w klimatach folk metalowych z zespołem Pravia w roli głównej.

Teren sąsiadujący z Dworcem Zachodnim stał się jednak trudny dla organizowania koncertów podwyższonego ryzyka. Skrajna prawica przeniosła się więc na Wolę do znajdującego się przy ulicy Kolejowej klubu Steel Roses należącego do gangu motocyklowego o tej samej nazwie.

12496462-1031420440259248-2177202880335217328-oW tym klubie odbyła się na pewno jedna edycja Ku Niepodległej. Dwa koncerty zorganizowało tam natomiast Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Historycznych. Jeden z nich w składzie Obłęd, Nordica i Niespodzianka miał być zbiórką charytatywną dla byłego działacza Obozu Narodowo-Radykalnego, który doznał wylewu. O nagłośnienie wydarzenia za pośrednictwem, związanego z PiS-em, Radia Wnet zadbał Marek Gralewski – pracownik radia i redaktor portalu wMeritum.pl.

O wiele głośniejsza okazała się impreza ze stycznia 2016 roku, na której wystąpiły: Odwet 88, Rusky Styag oraz Katastrof i M.A.T Project. Tym razem Stowarzyszenie wystąpiło pod nazwą Narodowo-Socjalistyczna Arkona (NS Arkona). Jest to nieformalna grupa, do której należą weterani sceny – wspomniany już Gralewski i Mariusz Nowak ps. „Tuba”, oraz młodsi fanatycy narodowego socjalizmu. Liderzy grupy byli zaangażowani również w inne inicjatywy tzn. Narodowy Świt oraz Projekt Wypad (nacjonalistyczną grupę podróżującą wspólnie za granicę).

Na imprezie w charakterze publiczności pojawili się muzycy Obłędu oraz nazi-skini z całego kraju, a także co najmniej jeden działacz Łódzkiej Brygady ONR i członkowie Nacjonalistycznego Stowarzyszenia Zadruga, którzy brali udział w organizacji zlotu. Przyjechał też wicedowódca Grupy Dywersyjno-Szturmowej Rusicz – Jan Pietrowski ps. „Słowian”. Warszawska policja pojawiła się na miejscu – jak napisała NS Arkona na Facebooku: „czuwała nad bezpieczeństwem imprezy”.

O koncercie zrobiło się głośno w internecie, mimo że nie zainteresowały się nim media. „Tuba” stał się sławny za sprawą wywołania awantury w poznańskiej komunikacji miejskiej (prawdopodobnie odwiedził Wielkopolskę w sprawach związanych z Narodowym Świtem) i skłonił internautów do zadenuncjowania go naszej grupie.

bronson-na-ku-niepodleglejJeszcze ciekawsze rzeczy wydarzyły się 11 listopada bieżącego roku. Jak zwykle z okazji Dnia Niepodległości nacjonaliści (tym razem Niklot bez Ruchu Narodowego) podjęli się organizacji festiwalu Ku Niepodległej. Zaproszono zespoły: Legion Twierdzy Wrocław, Nordica, Obłęd i rapera Bujaka z Suwałk, a także po raz pierwszy od 2013 roku dwa zespoły z zagranicy – fiński Mistrat i włoski Bronson. Okazało się jednak, że niedługo przed imprezą klub Steel Roses zrezygnował z goszczenia u siebie prawdziwych patriotów.

Koncert został więc przeniesiony do Rockstage by Club Rock znajdującego się również na ulicy Kolejowej. Wcześniej koncerty grywał tam Paweł „Zwierzak” Jakubowski blisko związany z organizatorami Ku Niepodległej. Gośćmi specjalnymi imprezy byli Niko Puhakka, który przyjechał z Mistreatem oraz Sebastien de Boëldieu z włoskiego ruchu faszystowskiego CasaPound odpowiedzialny za kontakty międzynarodowe. W Warszawie, na zaproszenie Niklota, przebywali również członkowie Pułku Azov z Ukrainy i wokalista Kolovrata – Sadko, którzy wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez Niklot w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Debatę uświetnił akustyczny występ Sadko, który zagrał utwór Ostatni Drakkar polskiego zespołu Honor.

piwnica-wokalista-empire-falls-i-szczota-pod-dmowskimListopad 2016 roku był trudnym miesiącem dla działaczy Niklota ze względu na Piotra Czeczotkowicza, który przybył na Święto Niepodległości z Nowego Jorku. Mieszkający za granicą brat słynnego Adama, lidera białostockiej kapeli RP Oi, od jakiegoś czasu tworzył emigracyjny odłam Niklota oraz kwestionował stanowisko macierzystej organizacji w sprawie Ukrainy. Zorganizował także konkurencyjne wobec Ku Niepodległej wydarzenie muzyczne, które reklamowane było w sieci jako występ Sztormu 68, Awantury, Rp Oi, zespołu Poseydon oraz amerykańskiego Empire Falls. Patronatu miały udzielić m.in. Strong Survive i związana z amerykańskim Kościołem Twórcy wytwórnia Resistance. Szybko okazało się, że Sztorm 68 i Awantura nic nie wiedziały o jakimkolwiek występie w stolicy podobnie jak wspomniane wytwórnie. Plakat reklamujący koncert szybko zniknął z sieci i został zastąpiony afiszem reklamującym występ Empire Falls i zespołów Falanga, Poseydon, Rp Oi i Piwnica (wszystkie tworzone przez braci Czeczotkowiczów). Koncert o dziwo się odbył… w Metal Cave, o czym świadczą nagrania zamieszczone w sieci. Ostatecznie patronat nad imprezą objęły Obóz Wielkiej Polski i Kronika Narodowa.

We wszystkich zespołach na instrumentach grali ci sami muzycy, zmieniali się jedynie wokaliści. O dziwo, wokalista amerykańskiego składu również się pojawił. Ze sceny można było usłyszeć m.in., że polski hymn narodowy został napisany przez masona i antypolaka, a Piotr Czeczotkowicz miał na sobie kamizelkę z SS-mańskim totenkopfem. Przed koncertem obydwaj bracia Czeczotkowicze i ich gość z USA wybrali się w takich kamizelkach (z podpisem Blood & Honour Social Club) pod pomnik Romana Dmowskiego, gdzie złożyli hołd ojcu polskiego nacjonalizmu.

w-warszawieNajświeższą sprawą jest kolejna impreza NS Arkony. Grupa pozostawała mało aktywna ze względu na zdemaskowanie swoich liderów oraz problemy kilkorga szeregowych członków. Jeszcze w minionym roku na blogu grupy została zamieszczona informacja o koncercie zespołów Redneck 28 z Walii, Razor 88 z Serbii i włoskiego Katastrof.

Skład imprezy uległ jednak zmianom spowodowanymi prawdopodobnie problemami Walijczyków, które ściągnęli na siebie koncertując w ubraniach Ku-Klux-Klanu. Według ostatecznej wersji skład przedstawiał się następująco: Odwet 88, Katastrof oraz węgierskie MP 40 i gwiazda Ku Niepodległej 2013, zespół Feher Toverny. Impreza odbyła się w Metal Cave. Na stronie internetowej NS Arkony można znaleźć zdjęcia podpisane jako MG Street Photo, gdzie MG oznacza Marek Gralewski. Czołowy reporter polskiej sceny RAC prowadzi fanpage o takiej nazwie, z którego dowiadujemy się, że zdarza mu się fotografować demonstracje antyrasistowskie.

Ale to jeszcze nie koniec. Co roku 11 listopada klub Progresja gości węgierski zespół Hungarica związany z neofaszystowskim Jobbikiem, któremu towarzyszył na scenie zespół Pozytywka. Hungarica nie jest zespołem odwołującym się do nazizmu, ale łączy go wiele z najważniejszym rasistowskim i antysemickim ugrupowaniem Europy Środkowo-Wschodniej. Zespół Pozytywka jest natomiast projektem muzyków wspomnianej tu wielokrotnie Nordiki oraz nie koncertującej od jakiegoś czasu Tormentii.

Zdjęcia: 1. Plakat Ku Niepodległej z lokalizacją „Klub Metal Cave” (źródło: wMeritum.pl) 2. Marek Gralewski z Wojciechem Czerwińskim ps. Czerwony (Konkwista 88 / Obłęd) i Arturem Kaczmarkiem ps. Arczi (Opole, Gwardia Obłędu) w Warszawie 3. Zespół Bronson w klubie Rock Stage by Club Rock 4. RP Oi i Empire Falls w Warszawie 11 listopada 2016 5. Uczestnik koncertu NS Arkona w Metal Cave.

Reklamy

Posted on Luty 20, 2017, in Kontakty Międzynarodowe, Skrajnie Prawicowa Scena Muzyczna and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

  1. Bracia Czeczotkowicze to przypadek bardziej psychiatryczny, jak jakiekolwiek realne zagrożenie. Obaj są na cenzurowanym w polskim środowisku nacjolskim. Adam buduje w Białymstoku Wielką Polskę z ludźmi pokroju Kononowicza i Telewizji Narodowej Sandeckiego, a Piotrek (którego znałem osobiście) okrada ludzi (głównie Polaków) na lewych biznesach które prowadzi w Nowym Jorku. Tam ten tworzy… jednoosobowy oddział Zadrugi, nie uznawany przez organizację macierzystą w kraju. Jeszcze jakiś czas temu, Piotrek w Stanach od lat przebywał nielegalnie, coś musiało się w tej kwestii zmienić.

  1. Pingback: Ręka rękę myje: Lubelskie środowisko neonazistowskie aktywizuje się ponownie | Stop Nacjonalizmowi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: