Co łączy pogańską świątynię z Blood & Honour, Kukiz’15 i Ruchem Narodowym?

Mamy dość identyfikowania i porównywania rodzimej wiary Słowian z faszyzmem i nazizmem! Szukanie jakichkolwiek analogii pomiędzy polskim i ogólnosłowiańskim ruchem wyznawców religii etnicznych reprezentowanych przez szereg rozmaitych związków wyznaniowych z totalitaryzmami XX wieku jest totalną bzdurą absolutnie nie mającą pokrycia w rzeczywistości. NIE MAMY NIC WSPÓLNEGO ani z III Rzeszą, ani tym bardziej z jej dyktatorem! III Rzesza była dość osobliwym tworem pod względem wyznaniowym, z której można wyodrębnić cztery grupy… – tak pisze jedna z polskich grup rodzimowierczych aktywna w Internecie.

Wśród czterech grup wyznaniowych III Rzeszy znajduje się grupa numer trzy czyli: „Prawdziwi protestanci, katolicy i judaiści. Ci ostatni pokazowo prześladowani, w rzeczywistości cieszący się większymi swobodami niż prawowici ewangelicy”. Oczywiście nie wszyscy polscy rodzimowiercy znajdują się w takim stanie umysłu. Wielu z nich jest jednocześnie aktywnymi działaczami skrajnej prawicy.

dsc07773Rafał Merski jest znanym neopoganskim kapłanem i działaczem wrocławskich struktur Ruchu Narodowego. Kandydował na posła z list partii Kukiz’15, teraz zbiera 25 000 złotych na budowę pogańskiej świątyni. Sprawa zyskuje coraz większy rozgłos tymczasem media ignorują powiązania Rafała Merskiego znanego pod pseudonimem “Merol” ze skrajną prawicą.

Wrocław to nie tylko miasto Konkwisty 88 czy zespołu Legion lecz także jeden z głównych ośrodków faszyzujacej odmiany sceny black metalu. To stąd pochodzi zespół Graveland, którego fanem od czasów szkolnych byl Rafał Merski. Sam też próbował swoich sił w muzyce jednak jego zespół nagrał tylko dwie kasety i szybko zakończył działalność. Wedle oficjalnego życiorysu pierwszym związkiem wyznaniowym Merskiego był Zachodniosłowiański Związek Wyznaniowy „Słowiańska Wiara”, który wyodrębnił się w 2006 roku z szeregów Rodzimej Wiary. Zwierzchnikiem Rodzimej Wiary był i jest nadal Stanisław Potrzebowski, były działacz organizacji pro-apartheidowych w RPA i współpracownik Bolesława Tejkowskiego.

Po trzech latach pełnienia funkcji żercy Zachodniosłowiańskiego Związku Wyznaniowego, Merski założył własną Wspólnotę Rodzimowierczą Watra działającą oficjalnie jako Fundacja Watra. Obecnie środowisko Merskiego jest najbardziej wpływowe na Dolnym Śląsku, a jego działalności poświęcono kilka reportaży.

296701-298072960222406-868119621-n-1Merski próbował również swoich sił w polityce. Blisko było mu do poglądów Korwin-Mikkego, znajdował się nawet we władzach wrocławskiego oddziału Kongresu Nowej Prawicy wraz z Jarosławem Robertem Iwaszkiewiczaem, późniejszym europosłem. Po rozłamie w KNP przeszedł do Ruchu Narodowego i kandydował w wyborach samorządowych z ramienia tego ugrupowania. Był jednym z kilkorga kandydatów pobieranych przez Unię Polityki Realnej, podobnie jak Sylwia Larisz, związana w latach 90. Z Aryjskim Frontem Przetrwania, a obecnie środowiskiem Blood & Honour oraz Wspólnotą Rodzimowierczą Watra.

W wydawanym przez Sylwię Larisz piśmie „Biały Grom” można znaleźć bardzo ciekawe artykuły. Wśród celów i dążeń grupy wydającej pismo znajduje się m.in. “wprowadzenie cenzury jako środka walki z demoralizacja narodu”. Recenzowane są wszelkiego rodzaju neonazistowskie wydawnictwa muzyczne. Pojawia się nawet artykuł ” historyczny” autorstwa Sponsora, wokalisty wrocławskiej grupy White Devils opisujący zniszczenie białego sojuszu niemiecko-polskiego przez międzynarodowe żydostwo co spowodowało wybuch II wojny światowej.

Kontakty wrocławskich wyznawców Hitlera z wyznawcami Światowida sięgają jeszcze wczesnych lat 90. oraz czasów komitywy między Potrzebowskim, Tejkowskim, a Adamem Jaroszem wówczas czołowej postaci Aryjskiego Frontu Przetrwania. Nie dziwi więc obecność członków Blood & Honour wśród praktykujących neopogan. Ciekawym natomiast jest fakt, że liderka neonazistów i lider neopogan razem trafili do Unii Polityki Realnej, a za jej pośrednictwem na listy wyborcze Ruchu Narodowego konkretnie na drugie i pierwsze miejsce w wyborach do rady miejskiej.

img-0435-1Naturalną koleją rzeczy jest fakt, że wraz z Sylwią Larisz w rodzimowierczym środowisku kręci się więcej neonazistów. Znajdują się wśród nich działacze i sympatycy Nacjonalistycznego Stowarzyszenia Zadruga oraz inne gwiazdy środowiska Blood & Honour. Po upadku Konkwisty 88 (z powodów narkotykowych) i White Devils (z powodu współpracy wokalisty z policją) prym na wrocławskiej scenie RAC wiodą zespoły Legion Twierdzy Wrocław i M.A.T Project, które mają wspólnego wokalistę grywającego na gitarze basowej Jastrzębia. Jest to były basista White Devils, a w przypadku M.A.T Project jedyny członek zespołu potrafiący grać na instrumencie. Dwaj pozostali: Szyja i Chinczyk są też częstymi uczestnikami „nabożeństw” prowadzonych przez Merskiego. Zespół M.A.T Project koncertuje natomiast na koncertach Blood & Honour, warszawskiej NS Arkony oraz imprezach związanych z nacjonalistycznymi demonstracjami jak słynny gig w nieistniejącym Pubie Easy Rider, którego były menadżer jest obecnie muzykiem Legionu Twierdzy Wrocław.

Słowiański żerca o ciekawych znajomościach ogłosił chęć budowy swojej własnej świątyni dość niedawno. Sprawa została szczegółowo opisana przez media oraz portale wyznawców neopogaństwa za granicą. Nikt jednak nie wspomniał, że jeszcze niedawno ten sam człowiek był kandydatem na radnego Wrocławia i kandydatem na posła z ramienia Kukiz ’15.

matproject-1Zastanawiające jest bardziej to, czego szukał neopoganin w obozie politycznym, którego lider sam nazywa się “katolickim fundamentalistą”, a jeden z bardziej wyrazistych posłów zaczyna swoje politykowanie od tępienia pogaństwa w PKP i doprowadza do zniknięcia nazw pociągów takich jak Światowid, Posejdon czy Zeus. Sprawa ta pokazuje jak daleko posunięta jest dwulicowość i hipokryzja polityczna środowisk narodowych. Pomimo różnic w poglądach religijnych opisane wyżej środowiska mają swoisty pakt współpracy.

Rządza władzy połączona z fanatycznym i absurdalnym światopoglądem są w stanie wytłumaczyć im wiele dziwnych ruchów i zachowań sprzecznych z głoszonymi tezami. Wmawiają sobie, że działania te podyktowane są walką o wyższe cele co przychodzi im łatwo przy braku jakiegokolwiek kręgosłupa moralnego. W opisanym wyżej pakcie znajduje się również obecny kierownik główny Obozu Narodowo-Radykalnego, Aleksander Krejckant, który odpowiada za wyciszanie sporów o propagowanie pogaństwa w swoim środowisku.

usuniecie-wspisu-o-skandal-2

Reklamy

Posted on Marzec 1, 2017, in Neopoganizm, Ręka Rękę Myje, Skrajnie Prawicowa Scena Muzyczna and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 21 Komentarzy.

 1. dlaczego po 1945 ktokolwiek był skłonny uwierzyć jakimkolwiek narodowcom?

 2. Ale bardzo bym prosił nie wrzucać całego środowiska rodzimowierczego do jednego worka z p. Merskim i jego marginalną fundacją Watra, której zasięg nie wykracza poza Wrocław. CO prawda Watra jest jednym z ugrupowań tworzących Konfederacje Rodzimowierczą ale nie przedkłada się to na cały ruch.

 3. Rodzimy Kościół Polski uczestniczył w zeszłorocznym „Przystanek Woodstock”, mieliśmy pawilon w Akademii Sztuk Przepięknych, więc naprawdę są różni rodzimowiercy.
  Acz z początku musieliśmy się tłumaczyć ludziom od Owsiaka, że nie jesteśmy wielbłądami….
  I też zbieramy na własną świątynię, więc prosimy nie mylić projektów!
  https://zrzutka.pl/yb7p5y

  • Tylko że wasza świątynia RKP była planowana już od 3 lat a zbiórka słabo się w mediach przebiła w porównaniu z ostatnią świątynią Merskiego,
   i dlaczego nie wsparła was Konfederacja Rodzimowiercza którzy byliście inicjatorami na Wiecu Rodzimowierczego? A w którym działa m.in. Watra? Jakieś konflikty były?
   https://slavswataha.wordpress.com/2015/10/12/konfederacja-oswiadczenie/

  • Dokładnie, są porządni poganie na tym świecie 🙂 (pozdrowienia z pod falagi Bifrostu zaraz pod ASP) ale niestety są też ci nieporządni, za których pozostaje nam się wstydzić. Ja i inni poganie których znam osobiście (głównie rodzimo/starowiercy germańscy) w prost odcinają się od tego typu zachowań, wszelkich ciągot nazistowskich i niezdrowego pesudopatryiotyzmu. Owszem, jesteśmy patriotami, ale takimi którzy budują a nie niszczą, takimi którzy chodzą na wybory i organizują kampanie, a nie skazują ludzi na śmierć w wirtualnych pogróżkach. Mam nadzieje że z czasem ta postawa będzie nie tylko częstsza, ale też lepiej widoczna – bo niestety o złych przykładach mówi się więcej i głośniej.

 4. Jak widać z treści artykułu, pan Merski nie łączy działalności religijnej z polityczną – po co więc na siłę łączyć te wątki? Rodzimowierstwo to wyznanie, nie partia – są tu nacjonaliści, komuniści, anarchiści, socjaliści, demokracji, kapitaliści. Jest to w tym przypadku chyba dość oczywiste, że skrajne bieguny społeczne znajdą swoją reprezentację…

  • Akurat w tej grupie gros stanowią nacjonaliści i narodowi socjaliści, którzy z niczym się nie kryją. Nie ma co udawać, że w ramach tego przestają być tym kim są.

   • A ja powiem tak. U nas nikt nie woła o białej sile, Wielkiej Polsce czy żydowskich spiskach, więc g…o mnie obchodzi, czy Sylwia Larisz wydaje Biały Grom, Czerwony Sztandar czy Tęczowy Elementarz. Jeśli jednak aktywnie czci Bogów Ziemi, której dziećmi są przecież na równi wszystkie rasy, to najwyraźniej jej domniemane nazistowskie oblicze nie jest szczerze. W takim czy innym przypadku pisanie o jej – czy kogokolwiek innego – hobby w kontekście Wiary Przyrodzonej jest niewłaściwe i krzywdzące dla środowiska rodzimowierczego. To nie rodzimowiercy święcili czołgi nazistów czy inne widły ukraińskich nacjonalistów i z tym nie ma żadnej polemiki. Pozdrawiam. Sława Bogom!

   • A my uważamy, że działalność polityczna tych ludzi jest na tyle kompromitująca, że każda ich inicjatywa w której pojawiają się pieniądze jest co najmniej podejrzana i każdy ma prawo wiedzieć czym zajmują się ci ludzie oprócz bycia żercami. Jeżeli otwarci neonaziści są w środowisku rodzimowierczym celebrowani, to znaczy że coś jest nie tak z tym środowiskiem.

   • Ale na czym miałoby owe „celebrowanie” polegać? To jakaś bzdura. Ależ wy jesteście krótkowzroczni – nie widzicie, że gówno nas obchodzi polityka? Każdy ma jakieś poglądy polityczne, gdyby tak np. nacjololo zaczęli wytykać, kto wśród rodzimowierców działa w lewicowych organizacjach, to bardzo szybko ruch podzieliłby się na dziesiątki zwalczających się frakcji. NIKOGO NIE INTERESUJE POLITYKA W KONTEKŚCIE RODZIMOWIERSTWA. POLITYKA = ŹRÓDŁO PODZIAŁÓW. Bawcie się w swojej piaskownicy segregując ludzi jak klocki, u nas zasada „Każdy inny, wszyscy równi” przekłada się na działanie.

   • „nie widzicie, że gówno nas obchodzi polityka?”

    Widzimy, że bardzo was obchodzi.

    „Każdy ma jakieś poglądy polityczne, gdyby tak np. nacjololo zaczęli wytykać, kto wśród rodzimowierców działa w lewicowych organizacjach, to bardzo szybko ruch podzieliłby się na dziesiątki zwalczających się frakcji”.

    Z tego co widzimy już jesteście podzieleni na dziesiątki zwalczających się frakcji.

    „NIKOGO NIE INTERESUJE POLITYKA W KONTEKŚCIE RODZIMOWIERSTWA. POLITYKA = ŹRÓDŁO PODZIAŁÓW. Bawcie się w swojej piaskownicy segregując ludzi jak klocki, u nas zasada „Każdy inny, wszyscy równi” przekłada się na działanie”.

    Źródłem podziałów są uprzedzenia rasowe, które cechują wyżej wymienionych typów. Każdy inny wszyscy równi, ale tylko gdy każdy jest sto procent aryjski i nie przeszkadzają mu neonaziści xD Znamy to.

   • http://www.facebook.com/anarchistmemes.org/photos/a.392613804143426.93130.377788185625988/733284966742973/ zachodni antyfaszyści jak widać nie mają problemu z rodzimowierstwem, oddzielając go od naziolstwa. Tylko w bolzce jak w chlewie obsranym gównem xD

 5. No ciekawe towarzystwo


 6. (Komentarz usunięty z powodu naruszenia dóbr osobistych)

 7. Chciałbym zaznaczyć, że my poganie jesteśmy otwarci na nowe osoby, co oznacza dalej możliwość wejścia osób które mają dziwne zapatrywania na różne rzeczy. Jednak wcześniej czy później, te osoby wyprasza się z naszego towarzystwa i albo znajdują inne grupy innowierskie, albo obrażają się na na pogan i stają się fundamentalistami zwalczających pogan i neopogan.

  Narodowiec nie jest złym człowiek, złe są grupy które przechodzą w skrajności lub gdzie na pierwszym planie są emocje i siła.

 8. Tak na marginesie kapłan Potrzebowski pilot wojskowy porucznik co latał na Limie,
  (o ile się nie myle) http://archiwum.rp.pl/artykul/388264-Stara-basn.html
  to też podobno tajny współpracownik Informacji Wojskowej SZ PRL według Inwentarza IPN o pseudonimie Rymski nie wiadomo co robił w RFN w Moguncji, w Bonnie.
  http://inwentarz.ipn.gov.pl/showDetails?id=200205451&q=potrzebowski&page=1&url=%5B|typ=0%5D
  http://inwentarz.ipn.gov.pl/showDetails?id=200205452&q=potrzebowski&page=1&url=%5B|typ=0%5D
  Inną dziwną rzeczą jest spotkanie z Walusiem blisko miejsca morderstwa Barend Strydom gdzie mówił w Odali. O nim pisali też Kania, Jagielski i Jachowicz, chodź ten ostatni dziwnie zaprzecza co o nim wcześniej pisał http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,121597,19930419RP-DGW,Ruch_Apartheidu_w_Polsce,.html
  http://rebelya.pl/post/4199/oswiadczenie-jerzego-jachowicza

  • Wikipedia mówi, że został zrekrutowany już po wyrażeniu chęci wyjazdu do RFN, a na miejscu sam się ujawnił. Ten wątek wydaje się zatem dość czysty. A z Wyborczą miał chyba proces o te powiązania z apartheidem. Ktoś wie, czy wygrał?

   • Czysty, bo okazał się bezużyteczny i mierny szpieg nie wiadomo na ile próbował a na ile uwalał sprawę żeby się wyplątać (nie znam szczegółów teczki) może to nie donosiciel Tejkowski. Samo robienie kariery naukowej za granicą a nie w Polsce też jest dziwne przez byłego wojskowego. Może coś Cenckiewicz wie o inwigilacji niemieckiej polonii.
    Miał chyba proces z Wojciechem Jagielskim coś znalazłem tu ale nie mam wykupionego dostępu http://www.archiwum.wyborcza.pl/archiwum/szukaj/potrzebowski?ktory=6&PageStep=-1

   • Nie ważne, ważne to że autorytet neopogańskich neonazistów jest sam PRLowski bezpiecznik co nawet Szczepańskiemu nie przeszkadza we współpracy.

 1. Pingback: Neonazistowskie zloty we Wrocławiu: Jak? Gdzie? Kiedy? | Stop Nacjonalizmowi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: