Blood & Honour: Neonaziści z południowej Polski – aktywni za przyzwoleniem władz

Środowisko Blood & Honour (Krew i Honor od motto Hitlerjugend) opisujemy przy różnych okazjach nie bez przyczyny. Jest to najsłynniejsze międzynarodowe ugrupowanie neonazistowskie. W Polsce działa już od wielu lat i często staje się obiektem zainteresowań mediów oraz służb specjalnych. Jednym z ważniejszych ośrodków działalności B&H jest Wrocław, jednak w ostatnim czasie coraz częściej spotykamy członków i sympatyków tego środowiska w małych miejscowościach na południu Polski.

Po śmierci założyciela Blood & Honour, Iana Stuarta Donaldsona oraz wojnie domowej między Combat 18 a frakcją skupioną wokół partii British Movement i zespołu No Remorse kondycja tego ruchu jest bardzo podobna w całej Europie. W każdym kraju działa kilka gangów utożsamiających się z ideą Blood & Honour, które albo ze sobą współpracują, albo ignorują się nawzajem, a czasem nawet zwalczają. Podobna sytuacja ma miejsce w Polsce. Grupa odpowiedzialna za prowadzenie witryny internetowej bhpoland.org jest od lat skłócona z dawnymi muzykami Konkwisty 88 i White Devils (obydwa zespoły pochodzą z Wrocławia). Jej lider, Andrzej Palewski ps. „Szubert” ma w środowisku nazi-skinheadów opinię wariata, prowokatora oraz człowieka odpowiedzialnego za zniszczenie dobrego imienia Blood & Honour w Polsce.

Wroclaw marsz antyimigrancki BHBlood & Honour próbuje reaktywować obecnie grupa działająca pod szyldem Club 28 (cyfry 2 i 8 to akronim od B i H czyli Blood & Honour). Nazwa Club 28 była już wcześniej używana przez neonazistów z różnych części Polski, m.in. z Białegostoku. Po 2010 roku działalność środowiska opiera się na luźnej sieci kontaktów neonazistów z kilku miast południowej Polski oraz zespołów Obłęd (byłych muzyków Konkwisty) i Legion Twierdzy Wrocław (założonego przez byłego basistę White Devils).

Spotykana jest również nazwa „Honorowi Krwiodawcy” umieszczana zawsze na czerwono-białym logo Krew i Honor. Transparent Honorowi Krwiodawcy – Dzierżoniów pojawiał się wielokrotnie na koncertach zespołu Obłęd, nacjonalistycznych turniejach piłkarskich oraz marszach we Wrocławiu.

Najbardziej wyrazistymi postaciami tego środowiska byli początkowo Wojciech Ciepliński ps. „Ciepły” z Lublina, Piotr Gierczak ps. „Dziki” z Dzierżoniowa i Krzysztof Tomasz Słowiński ps. „Słowik” z Bielawy. Ciepliński w młodości związany był najpierw ze środowiskiem metalowym, później został skinheadem i pierwszym wokalistą zespołu Surowa Generacja. Później zajął się działalnością chuligańską oraz ochranianiem koncertów Konkwisty 88 i podobnych wydarzeń muzycznych na Lubelszczyźnie. Piotr Gierczak zaczynał jako punk jeżdżący na Jarocin, później został skinheadem i znalazł się pod obserwacją antyfaszystów podczas organizacji koncertu Konkwisty w swoim mieście. Krzysztof Słowiński, neonazista i kulturysta z tatuażem Blood & Honour na plecach, prowadzi sklep z odżywkami Hard Muscle w Bielawie.

koncert BH na Slowacji Bound For Glory MArk White Cieply Michael Hein itpBielawa i Dzierżoniów to małe miasteczka na Dolnym Śląsku oddalone od siebie o 3 kilometry. Od lat 90. działali tam rasistowscy chuligani związani z lokalnymi klubami piłkarskimi oraz gangiem Reichenbach Skins (Reichenbach – niemiecka nazwa Dzierżoniowa). Po latach lokalni neonaziści nawiązali kontakty z grupami o podobnym profilu z Wrocławia i Opolszczyzny, by w końcu dołączyć do Blood & Honour. W latach 2008-2009 środowisko to zostało rozpracowane przez ABW, przez co cała grupa stanęła przed sądem jako zorganizowana grupa przestępcza propagująca faszyzm. Krzysztof Słowiński został w tej sprawie skazany. Był odpowiedzialny za organizowanie koncertów, które odbywały się m.in. w Dzierżoniowie. Sprawa podzieliła wówczas środowisko Blood & Honour. O współpracę z policją został oskarżony Wojciech Ciepliński oraz środowisko White Devils, którego muzyk złożył zeznania obciążające kolegów. To właśnie wtedy powstał konflikt, który opisaliśmy na początku artykułu. Po latach, Club 28 podjął się odbudowy środowiska Blood & Honour, co robi na tyle skutecznie, że jest obecnie opcją dominującą na polskiej scenie RAC. To grupa z Dolnego Śląska organizowała w Dzierżoniowie koncerty gwiazd zachodniej sceny Blood & Honour takich jak: White Law, Celtic Warrior czy Kill Baby Kill.

ochrona koncertu 2016.08.20 polish german resistance na czele SlowikW tym samym czasie, gdy Młodzież Wszechpolska snuła plany budowy swojej własnej partii w oparciu o sojusz z Jobbikiem, członkowie przyszłego Clubu 28 również odwiedzali Węgry gdzie ruch Blood & Honour działa zupełnie legalnie. Spotykali się tam z niemieckimi neonazistami na czele z Michaelem Heinem z Frankfurtu nad Odrą. Wiadomo, że niemieccy neonaziści odwiedzali za sprawą tych kontaktów Polskę jeszcze przed głośnym koncertem w Głuszycy, który odbył się 7 marca 2015 roku. Sprawą interesowały się polskie służby, jednak śledztwo zostało zakończone bez efektów, gdyż nie dopatrzono się tam łamania prawa.

Mimo teoretycznego zakazu propagowania rasizmu oraz doktryn totalitarnych, Club 28 działa praktycznie otwarcie, a liderzy tego środowiska nie usiłują nawet kryć swojej tożsamości. 6 czerwca 2015 zorganizowali we współpracy z ekipą z Opolszczyzny kolejną dużą imprezę w Komprachcicach pod Opolem oraz koncert zespołów Velimor, Painful Awaking, October 15, LTW i Obłęd. Ostatnio przenieśli się do rodzinnych miast, Bielawy i Dzierżoniowa, gdzie wynajęli salę weselną Splendor w Bielawie i klub Eclissi w Dzierżoniowie w celu organizacji koncertów Night Of Terror II (zagrały Brainwash, Moshpit, Heiliges Reich (Niemcy) Frakass (Francja) i LTW) oraz Memoriał 2016 (zagrały Sturmbruder, Verboten, Sista Batalien (Niemcy), Sadko (Rosja) oraz Odwet 88, LTW i Nordica).

obled i blood & honour dzierzoniow w knajpie pod radomiem 01Club 28 to jednak nie tylko „agencja koncertowa”. Integralnymi członkami tego towarzystwa są też muzycy zespołów Obłęd i Legion Twierdzy Wrocław występujący na praktycznie wszystkich imprezach Clubu 28 oraz wytwórnia Strong Survive Records. Krzysztof Kwiatkowski ps. „Kwiatek” – właściciel SS-Records zadbał o wydanie „Powrotu Na Front Obłędu” i dwóch albumów LTW z 2016 roku. Przyjaciółmi Heine’a, Słowińskiego i Gierczaka są też neonaziści z innych miast, a zwłaszcza Marek Biały – właściciel sklepu internetowego exxxtreme.eu oraz Clubu 22 – wrocławskiej agencji towarzyskiej i nocnego klubu jednocześnie. Lokal znany jest z dość ciekawego podejścia do swoich pracownic: “Nie ruchamy się z gośćmi w klubie. To nie burdel tylko night club. Tłumaczenia że to po alkoholu mnie nie interesują (…) Mam nadzieję, że zrozumiałyście i różne dziwne sytuacje nie będą miały tu miejsca bo wtedy czekają was niemiłe rozmowy ze mną”.

Zobacz też: To nie burdel tylko night club – instrukcja dla tancerek go go

Slowik i Bialy z wokalista Velimor koncert 2015.08.29Marek Biały jest jednocześnie oficjalnym polskim dystrybutorem neonazistowskich marek odzieżowych takich jak Thor Steinar i Ansgar Aryan. Lubi pojawiać się zarówno na normalnych imprezach muzycznych jak i koncertach neonazistowskich w Polsce i za granicą. Podczas wizyty amerykańskiego zespołu Bound For Glory na Słowacji, Biały, Hein i Słowiński weszli w skład ochrony tego wydarzenia. Mimo dobrych kontaktów na scenie, ten nieciekawy osobnik ma jednak wielu wrogów, a powodem konfliktów z innymi neonazistami są… kobiety.

Trzecia edycja Night Of Terror odbyła się w miejscowości Grodziszcze pod Świdnicą w budynku należącym do gminy. Lokalne władze jednak umyły ręce i stwierdziły, że nic nie mogą zrobić. Tymczasem o charakterze imprezy pisała ogólnopolska prasa. Wiedziały o niej służby, a prasa lokalna sfotografowała zlot neonazistów od zewnątrz. Zagrały niemieckie Oidoxie i Brainwash, szwajcarski Amok, Obłęd oraz nazistowska i banderowska – Sokyra Peruna z Ukrainy.

Przy tak kolorowej mieszance faszystowskich i antypolskich doktryn zabrakło już chyba tylko Sztormu 68 z „legendarnym” kawałkiem pochwalającym stan wojenny. Jednak to wciąż nic, Krzysztof Słowiński ps. “Słowik” unika łatki faszysty i narodowego socjalisty – uważa się za patriotę. Twierdzi, że: “…nie miało miejsca propagowanie żadnego ustroju totalitarnego impreza miała charakter zamknięty prywatny i nikt postronny nie miał tam wstępu.” (ciekawe dlaczego), “…muzycy po przez swoje teksty przekazywali treści tożsamościowe i anty-szowinistyczne co potwierdza różnorodność uczestników. Byli tam goście ze wszystkich krajów europejskich, przebieg imprezy odbywał się we wzajemnym szacunku i integracji zacierając w ten sposób uprzedzenia i waśnie historyczne”.

Jedynymi ludźmi, którym – zdaniem Słowińskiego – przeszkadzają organizowane przez niego koncerty, są “marksistowskie psy” z naszej grupy śledczej, którzy “masturbują się pod niepoprawne tatuaże” (mowa o swastykach). Swoje oświadczenie wydał Zarząd Fundacji “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, a nasi neonaziści zapowiedzieli już teraz kolejny zlot na miesiąc maj.

club 28 na wakacjach 2016

Zdjęcia: 1: Club 28 na marszu przeciwko uchodźcom we Wrocławiu. 2: Od prawej: Michael Hein, Wojciech Ciepliński, Marek Biały. 3: Koncert Blood & Honour w Dzierżoniowie 20.08.2016. 4: Obłęd i Club 28 pod Radomiem, baner trzymają Krzysztof Słowiński i Piotr Gierczak. 5: Krzysztof Słowiński, Velimor, Marek Biały. 6: Krzysztof Słowiński, Marek Biały, tatuaże i Morze Adriatyckie. 7: Krzysztof Słowiński i gitarzysta Bound For Glory. 8: Koszulka sprzeciwiająca się „promowaniu komunizmu” przez browar Heineken.

Reklamy

Posted on Marzec 22, 2017, in Kontakty Międzynarodowe, Ręka Rękę Myje, Skrajnie Prawicowa Scena Muzyczna and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 6 Komentarzy.

  1. „…został skinheadem…” kim? Naziolscy narodowcy z lat 90tych to nie byli skinheadzi, nawet jeśli sami się tak nazywali. :/

  2. Kolejny nawiedzony…każdy wie, że ta subkultura w 90% była i jest tworzona przez nazioli i ich pachołków. I teksty dzieciaków które się naczytały „spirit of 69” tego nie zmienią. Łyse pały to łyse pały.

  1. Pingback: Neonazistowskie zloty we Wrocławiu: Jak? Gdzie? Kiedy? | Stop Nacjonalizmowi

  2. Pingback: Ręka rękę myje: Lubelskie środowisko neonazistowskie aktywizuje się ponownie | Stop Nacjonalizmowi

  3. Pingback: Pojednanie polsko-niemieckie wg Blood & Honour: Żadnych bratnich wojen, niech żyje Waffen SS! | Stop Nacjonalizmowi

  4. Pingback: Polscy neonaziści patrzą na wschód | Stop Nacjonalizmowi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: