Ręka rękę myje: Lubelskie środowisko neonazistowskie aktywizuje się ponownie

Lublin jest obok Wrocławia jednym z najważniejszych ośrodków neofaszystowskich w Polsce. To stąd pochodzi Artur Zawisza będący jedną z szarych eminencji Ruchu Narodowego, Marian Kowalski były kandydat na prezydenta oraz Konrad Rękas z partii Zmiana. Neonaziści również tu są, działają od lat 90. i hodują godnych siebie następców.

Miasto znajdujące się na wschodniej rubieży kraju to miejsce pochodzenia legendarnego wokalisty zespołu Honor – Mariusza Szczerskiego ps. „Szczery” oraz takich zespołów jak The Gits czy Wolford bardziej znany pod nazwą Gammadion. To spośród lubelskich neonazistów wrocławska Konkwista 88 rekrutowała swoją ochronę z którą wyruszyła w trasę po Europie Zachodniej. W filmie Skin Or Die możemy z łatwością rozpoznać Wojciecha Cieplińskiego ps. „Ciepły” oraz Krzysztofa Rymara – będącego w 2015 radnym jednej z lubelskich dzielnic.

Ciepliński vel „Ciepły” pozostał aktywny jeszcze przez wiele lat. Przewinął się przez kilka spraw sądowych oraz zorganizował niejeden koncert. Obraca się też wokół kibiców Motoru Lublin, harleyowców z grupy Head Hunters, prowadzi studio tatuażu Valhalla oraz jest współorganizatorem lubelskiego kowentu tatuażu Lublin Tattoo Days. W koszulce tego właśnie studia mięliśmy kilkakrotnie okazję oglądać samego Mariana Kowalskiego, którego zamiłowanie do hitlerowskiego zespołu Bound For Glory z Minneapolis budziło zaniepokojenie jego kolegów z Obozu Narodowo-Radykalnego. „Ciepły” uchodzi za lidera lubelskiego podziemia. Od czasu do czasu ochraniał też zespół Obłęd tworzonego przez dwie osoby z dawnej Konkwisty: Wojciecha Czerwińskiego ps. „Czerwony” i Roberta Osolinsza ps. „Osa” i „Kadi”.

Innymi osobami związanymi z Blood & Honour są Bartłomiej Jakub Kożuchowski ps. „Lala” oraz Krzysztof Kwiatkowski ps. „Kwiatek”. Pierwszy zajmuje się produkcją odzieży sportowej i działa pod szyldem Mad Dog. Jest jednym ze sponsorów fińskiego zawodnika MMA – Niko Puhakki. Drugi, jest byłym muzykiem zespołu Wolford / Gammadion, który zakładał z młodszym bratem – Adamem. Jest też właścicielem polskiego oddziału wytwórni Strong Survive Records aktywnej również w Illinois (USA). Obaj byli aresztowani za rozklejanie antysemickich plakatów, zniszczenie muralu upamiętniającego ofiary hitlerowskiego obozu w Trawnikach i atak na mieszkanie kierownika Teatru NN zajmującego się pamięcią o lubelskich Żydach. Stanęli za to przed sądem i zostali skazani, ale wyrok unieważniono z powodu błędu sędziego (nie orzekł kary łącznej).

Powyższe towarzystwo oficjalnie nie jest i nigdy nie było związane ze środowiskami narodowo-radykalnymi, jednak kilka faktów świadczy o wzajemnej symbiozie, a nawet wsparciu. Zacznijmy jednak od początku. Niko Puhakka, poza odwiedzaniem prawie wszystkich zlotów Blood & Honour w Polsce na przestrzeni ostatnich lat, bywa również na seminariach MMA na których spotykają się zarówno narodowi socjaliści jak i narodowi radykałowie. Jedno z pierwszych próbowało zorganizować bezskutecznie stowarzyszenie Obóz Narodowo-Radykalny Podhale, drugie w Lublinie zorganizowali sami neonaziści, a wśród uczestników byli nie tylko Bartłomiej Jakub Kożuchowski i Wojciech Ciepliński lecz także Krzysztof Stokłosa, trener sztuk walk z Limanowej, mogący się pochwalić kilkoma nazistowskimi tatuażami.

Niko Puhakka odwiedził przy okazji koncert White Night organizowany przez Wojciecha Cieplińskiego. Poza „Ciepłym” czołowym organizatorem nazistowskich koncertów na Lubelszczyźnie była lokalna brygada ONR w czasach gdy jej członkiem był Marian Kowalski. Zorganizowane zostały dwie edycje festiwalu Voice of Patriots, których organizowanie udowodniono samemu ówczesnemu rzecznikowi ONR. Z dawnego składu brygady prawie nikt nie działa już w jej szeregach, a hegemonię na scenie przejęło inne środowisko.

28.05.2016 w Świdniku w karczmie Kroll odbył się koncert organizowany przez lubelskie środowisko Blood & Honour. Nazistowski koncert odbył się pod pretekstem koncertu charytatywnego na chore dziecko. Ojcem dziecka jest Łukasz „Frytek” Pasiak, który razem z „Lalą” i „Kwiatkiem” stawał przed sądem w związku ze sprawą antysemickich plakatów. Koncert uhonorował swoją obecnością uprzednio promując (podając mediom błędne miejsce) nikt inny jak Marian Kowalski. Zagrały zespoły The Gits, Nordica, Obłęd i Stalag. Jak widać były kandydat na prezydenta jest bliski neonazistowskiemu podziemiu. Jedna ze związanych z nim organizacji stworzonych w opozycji do Ruchu Narodowego: Narodowy Świt jest współtworzona przez warszawskich organizatorów koncertów RAC: Mariusza Nowaka ps. „Tuba”, Marka Gralewskiego oraz ich pomagiera Olafa Sobczyńskiego.

Marian Kowalski (obecnie związany z portalem Idź Pod Prąd) był również gościem honorowym na otwarciu lokalu słynnego Prawdziwego Kebaba dla Prawdziwego Polaka. Miejsce początkowo promowało się na zwyczajny lokal gastronomiczny, później postanowiło otworzyć się na klientelę nacjonalistyczną i powiązać się z osobą faszyzującego trenera fitnessu. Okazuje się jednak, że nie tylko jego lecz także środowisko Blood & Honour i Strong Survive Records, gdyż właśnie tam odbył się 17.06.2017 koncert na którym zagrali The Gits, Obłęd, Odwet 88 i Legion Twierdzy Wrocław.

W kontekście lubelskiego podziemia warto wspomnieć o jeszcze jednej grupie działającej pod szyldem Autonomiczni Nacjonaliści. Grupa początkowo powstała z sympatyków i byłych ONRowców oraz pseudokibiców Motoru Lublin. Początkowo występowali pod szyldem Słowiańska Świta i pojawili się m.in. z antysemickim transparentem na pochodzie ONR w Katowicach 14.04.2012. Wraz z rozwojem grupa przyjęła nazwę Autonomiczni Nacjonaliści Lublin. W przeciwieństwie jednak do wielu innych grup działających pod szyldem AN, lubelacy nie dystansowali się od narodowego socjalizmu, a z upływem czasu wręcz stali się czymś na kształt młodzieżowego skrzydła lokalnego środowiska Blood & Honour. Udziela się w niej także syn Wojciecha Cieplińskiego – Olaf.

Lubelscy AN jako sklep Nationalist Style prowadzą dystrybucję płyt Strong Survive Records i rozprowadzają koszulki – m.in. Honorowi Krwiodawcy – Lublin będące znakiem rozpoznawczym Clubu 28, którego lubelskim rezydentem jest Wojciech Ciepliński. W skład Honorowych Krwiodawców Lublin wchodzi więc zarówno stara gwardia Blood & Honour jak i o połowę młodsi – Autonomiczni Nacjonaliści. O ile ciężko jest ponad wszelką wątpliwość udowodnić znajomość Mariana Kowalskiego z „Ciepłym” czy „Kwiatkiem” to jest ona w potwierdzona w przypadku członków Autonomicznych Nacjonalistów Lublin o czym wspominaliśmy jeszcze w okresie wyborów prezydenckich.

Zdjęcia: 1: Lala, Frytek, Kwiatek. 2: Wojciech Ciepliński w koszulce studia Valhalla i Niko Puhakka, Marian Kowalski w koszulce studia Valhalla, Marian Kowalski w Świdniku z kolegą w koszulce Honorowych Krwiodawców, Wojciech Ciepliński na Słowacji w towarzystwie Michela Heine’a (niemieckie Blood & Honour) i Wojciech Ciepliński w roku 1997. 3: Marian Kowalski na koncercie w Świdniku. 4: AN Lublin na demonstracji 1 majowej, AN Lublin na Orlim Gniezdzie (Adrian Dziubiński, Michał “Biały” Stefianiak, Damian “Słodziak” Słowiński, Bartosz Łukaszewski), Adrian “Archie” Truchel i “Słodziak” w koszulce Honorowych Krwiodawców, AN Lublin hajluje na tle banneru Strong Survive Records, Olaf Ciepliński i “Archie” pozują z dyplomem dla “Narodowych Socjalistów” za udział w Nacjonalistycznym Turnieju Piłki Nożnej na tegorocznym Orlim Gniezdzie, Mateusz Beier, Katarzyna Krawczyk i “Archie” na Europe Awake.

Reklamy

Posted on Lipiec 22, 2017, in Rasizm, Ręka Rękę Myje, Skrajnie Prawicowa Scena Muzyczna and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 3 Komentarze.

  1. A ten ostatni banner AN z „kill your local dealer”, to nawiązanie do historii ‚czerwonego’ ćpuna z Obłędu? heheh

  1. Pingback: Szturmowcy: Nowa tendencja na polskim prawicowym podwórku | Stop Nacjonalizmowi

  2. Pingback: Blood & Honour, skini, Marian Kowalski i pastor Chojecki | Stop Nacjonalizmowi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: