Szturmowcy: Nowa tendencja na polskim prawicowym podwórku

Polskie środowisko neofaszystowskie ewoluuje cały czas. Wybory do parlamentu mimo wprowadzenia do Sejmu grupy pięciu narodowców wpływają negatywnie na działalność Ruchu Narodowego, a starzy liderzy organizacji, które współtworzyły tę partię zdają się odgrywać w środowisku role drugorzędne. Część wyjadaczy próbuje natomiast budować obok coś nowego przy współpracy z młodym narybkiem.

Jakiś czas temu na terenie Bielska-Białej pojawiła się nowa organizacja używająca nazwy Radykalne Południe. O jej członkach zrobiło się głośno, gdy na demonstrację KOD przybyła w ich towarzystwie delegacja Obozu Narodowo-Radykalnego. Czapka jednego z zamaskowanych bojówkarzy Radykalnego Południa z napisem „Il Fascismo z ziemi włoskiej do Polski” wywołała skandal oraz skończyła się dla jej właściciela, niejakiego Kamila Macnera wyrokiem skazującym.

Radykalne Południ i hajlujace chłopakiLokalny ONR próbował się odcinać od swoich radykalniejszych kolegów, twierdząc że nie ma z nimi nic wspólnego, co jest bzdurą, gdyż założycielem Radykalnego Południa jest Damian Gacek, dawny pomagier Przemysława Holochera – byłego Kierownika Głównego Obozu. Powodem chwiejnej postawy jest to, że bielski ONR ma problem z mobilizacją tłumów i do podbijania frekwencji na swoich akcjach potrzebuje zarówno Radykalnego Południa jak i lokalnego oddziału Zadrugi. Radykalne Południe nawet nie kryje się z fascynacjami włoskim faszyzmem, białą supremacją oraz narodowym socjalizmem co można zauważyć na reklamowanych przez nich wlepkach. Sprzeciwiają się imperializmom rosyjskiemu i amerykańskiemu, z sympatią odnoszą się do nacjonalistów ukraińskich oraz nowego prądu przybyłego z Niemiec: identytaryzmu.

Problemem jest określenie ich poglądów na kwestie obyczajowe oraz religijne. Obecnym liderem grupy jest Paweł Sowa ps. „CR” (skrót od Christus Rex). Jest raperem i synem Andrzeja Sowy ps. „Kogut” znanego jako nawrócony narkoman. „CR” podobnie jak reszta Radykalnego Południa z jednej strony utożsamia się z ultrakatolicyzmem, z drugiej… nie tylko współuczestniczy w akcjach pogańskiej Zadrugi, lecz nawet publicznie powiewa flagą tej organizacji. Używają także symboliki runicznej i odwołują się neopogańskich korzeni neonazizmu. Trudno powiedzieć, czy chłopaki w ogóle zdają sobie sprawę ze sprzeczności ideologicznych doktryn, którymi żonglują.

gospodynie domoweInni członkowie Radykalnego Południa najpierw przychodzą na „marsz dla życia i rodziny” z transparentem opatrzonym symbolem ruchu identytarystów, a potem przebierają się w damskie ciuszki niczym tzw. „dżenderowcy”. Po dość długim okresie ciszy spowodowanej problemami ze służbami, Radykalne Południe nie tylko wróciło do działań lecz wyszło poza Bielsko-Białą. „CR” odwiedził koncert Bronsona, Mistreata i Legionu Twierdzy Wrocław w Warszawie, a fan cluby Radykalnego Południa zaczęły powstawać poza Bielskiem. Kilka dni temu grupa ogłosiła fuzję ze środowiskiem skupionym wokół Magazynu Szturm.

Pismo powstało we wrześniu 2014 roku i zostało założone przez Bogusława Koniucha (byłego lidera Narodowego Odrodzenia Polski w Białymstoku) oraz grupę wszechpolaków na czele z Konradem Bonisławskim i Jakubem Siemiątkowskim udzielającym się też w Polityce Narodowej i tygodniku Polska Niepodległa. Wsparł ich też założyciel portalu Autonom.pl Juliusz Makowski. Wraz z nimi do pisma weszli młodsi działacze grup skupionych wokół Ruchu Narodowego. Środowisko cechował ciepły stosunek do ukraińskiego pułku Azov oraz młodzieżówki Niemieckiej Partii Narodowodemokratycznej (NPD), które redakcja pisma odwiedzała na ich zlotach lub demonstracjach.

maj_plZarówno Azov jak i partia NPD to ugrupowania narodowo-socjalistyczne, a Szturmowcy deklarują się jako narodowi radykałowie. W rzeczywistości są to zakamuflowani neonaziści i zwolennicy morderców z Waffen SS co de facto sami przyznają na łamach swojego czasopisma. Witold Dobrowolski, szturmowiec, były członek ONR Podhale i student Studium Europy Wschodniej UW tak pisze o 33 Dywizji Grenadierów SS Charlemagne (francuskiej): „Nie można zarzucić tym rycerzom, którzy do ostatka bronili swoistego Sacrum Europa, że nie działali w interesie swojego narodu, bo to zwycięscy doprowadzili do takiego stanu najstarszą Córkę Kościoła jaki zaobserwować możemy dzisiaj”. Zapomina tylko, że żołnierze tej jednostki nie bronili Francji od zachodu tylko okupowanych ziem Polskich pokrytych obozami śmierci, a później stolicy III Rzeszy. To jednak jeszcze nic, ponieważ łotewscy SS-mani są wspierani nie słowem lecz czynem, na fanpage Magazynu Szturm dnia 19 marca 2017 czytamy: „Członkowie redakcji „SZTURM”, oraz nacjonaliści utożsamiający się z ideą pisma wybrali się do bałtyckiej stolicy Łotwy, gdzie wzięli udział w marszu z okazji Dnia Pamięci Łotewskich Legionistów. Tragiczna historia łotewskich legionistów przypomina nam tragizm polskich żołnierzy armii Berlinga uwięzionych między dwoma gigantami niezainteresowanymi losem pomniejszych narodów stojących na drodze w imperialistycznej ekspansji”.

20638968_604660843042386_621590582682047566_nChłopaki z Magazynu Szturm zapomnięli jedynie dopisać, że wśród weteranów łotewskiego legionu Waffen SS mogli spotkać sprawców zbrodni w Podgajach, gdzie podczas walk o Wał Pomorski broniący go SS-mani (Niemcy, Holendrzy i Łotysze) spalili żywcem 32 żołnierzy Berlinga. Warto przy tym wszystkim zaznaczyć, że w redakcji pisma udziela się czterech studentów lub absolwentów historii: Jakub Siemiątkowski, Adam Busse, Grzegorz Ćwik, Paweł Płokita i Miłosz Jezierski.

Ten ostatni jest szczególnie ciekawy. Według strony magazynu Szturm, pochodzi z Białegostoku i jest byłym członkiem MW zatrudnionym jako asystent w kancelarii prawnej w Sztokholmie. Nie wiemy czy pracodawcy wiedzą, że był on zatrzymywany z członkami lokalnej Młodzieży Nordyckiej podczas próby blokady parady gejów oraz, że pisuje w piśmie o tematyce faszystowskiej oraz prowadzi konferencje z udziałem pogańskiego stowarzyszenia Niklot, Azova czy włoskiego ruchu CasaPound. Miłosz Jezierski jest jednocześnie tak zafascynowany ukraińskim neonazizmem, że pojawił się w Warszawie z flagą przedstawiającą symbol czarnego słońca używanego podczas II wojny światowej przez SS, a obecnie przez ukraiński pułk Azov. Żeby było śmieszniej towarzyszył mu kolega z flagą z krzyżem celtyckim oraz koleżanka z tatuażem przedstawiającym runę Odali, starogermański symbol życia używany także przez nazistów i neonazistów. A wszystko w związku z obchodami rocznicy powstania warszawskiego.

20622083_604660849709052_199611235977892832_nPanowie związani z czasopismem nie kryją się ze swoimi poglądami, twierdząc jednocześnie że z nazizmem i faszyzmem nie mają nic wspólnego. Są jedynie patriotami względem polskimi nacjonalistami. Trudno jednak uznać ich za polskich nacjonalistów biorąc pod uwagę ilość obcych wątków w propagowanych poglądach. Pisma takie jak Szturm czy Polityka Narodowa, starsze pismo wszechpolaków odgrywają jeszcze jedną rolę. Można użyć ich jako szyldów patronującym nazistowskim koncertom, jak festiwal Ku Niepodległej, nad którym patronat jednocześnie obejmują grupy jawnie hitlerowskie jak Club 28 czy wytwórnia Strong Survive z Lublina. W taki sposób nie da się na pierwszy rzut oka (ale tylko na pierwszy rzut oka) powiązać stowarzyszenia Młodzież Wszechpolska z międzynarodowymi zlotami nazistów organizowanymi cyklicznie w Warszawie.

Założyciele Szturmu: Mikołaj Kamiński, Krzysztof Kubacki, Jakub Siemiątkowski, Juliusz Makowski, Daniel Dorociński, Bogusław Wagner, Bartosz Biernat, Adam Busse, Zbigniew Lignarski, Konrad Bonisławski, Łukasz Gawda, Bogusław Koniuch

Późniejsza redakcja: Artur Chasikowski, Grzegorz Ćwik, Witold Dobrowolski, Tomasz Dryjański, Miłosz Jezierski, Marek Kubiński, Marta Niemczyk, Patryk Płokita, Kacper Sikora, Michał Szymański, Katarzyna Tomaszuk, Bogusław Wagner, Michał Walkowski, Leon Zawada, Robert Ulrich

Reklamy

Posted on Sierpień 26, 2017, in Kontakty Międzynarodowe, Politykierstwo Historyczne, Rasizm and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 3 Komentarze.

  1. Dodać jeszcze trzeba, że mniej wiecej połowa redakcji słucha dezertera, a zwłaszcza numer bestia i ziemia jest płaska.

  2. Paweł Olejniczak

    Mają teraz swoje pięć minut w historii to je wykorzystują. Zmieni się władza, to znów spełzną pod kamień.

  3. teraz robię po budowach

    Czy neonazistowskie psidzielcze mendy zaczną być wreszcie przez policję zgarniane na komendy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: