Biesy na Marszu Niepodległości i konferencji Ruchu Narodowego w Sejmie

Tegoroczny Marsz Niepodległości przyciągnął uwagę mediów nie tylko w kraju. Polskę i świat obiegły zdjęcia transparentów z otwarcie rasistowskimi hasłami, które nieśli uczestnicy nacjonalistycznego „czarnego bloku” czyli Szturmowcy i ich przyjaciele. Marsz był transmitowany przez Russia Today również w języku arabskim.

Liderzy Ruchu Narodowego i Obozu Narodowo-Radykalnego tak bardzo przestraszyli się skojarzeń z nazizmem, że odcięli się nawet od rzecznika prasowego Młodzieży Wszechpolskiej. Zapewniają również, że nigdy, przenigdy nie byli rasistami, a wszystkie incydenty na marszu to dzieło marginalnych grup niezwiązanych z organizatorami. Warto zatem przypomnieć artykuły promujące separatyzm rasowy i antysemityzm zamieszczane na portalu kierunki.info prowadzonym przez ONR.

Marginalni z pewnością nie byli oficjalni zagraniczni goście, na czele z Roberto Fiorem. Na marszu nie zabrakło również akcentów solidarnościowych z „prześladowanym” rosyjskim neonazistą Maksymem Marcinkiewiczem. Pojawiła się również delegacja ukraińskich nacjonalistów, którym widać nie przeszkadzały transparenty z hasłami „żądamy penalizacji banderyzmu” czy „j*** UPA i Banderę”.

Warto naświetlić również inny, nieco pomijany, wątek – imprezę w klimatach Blood & Honour, czyli koncert „Ku Niepodległej”. Kręgi prawicowe, którym przeszkadza jawny rasizm, starają się przedstawiać to wydarzenie jako niemające związku z marszem. W rzeczywistości pierwsza edycja imprezy w 2014 roku cieszyła się patronatem Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, a obecnie patronują jej pisma „Polityka Narodowa” oraz „Szturm” współtworzone przez Młodzież Wszechpolską. Gwiazdą numer jeden tegorocznej edycji był zespół Code 291.

Jest to kapela Joakima Karlssona, ps. Jocke, Szweda znanego z wytatuowanej twarzy oraz swastyki na klatce piersiowej. Popularny wśród europejskich narodowych socjalistów Jocke odwiedzał Polskę wielokrotnie. W 2001 roku zagrał w Brodnicy jako lider zespołu Pluton Svea. Dzielił wówczas scenę z Wolnym Miastem Gdańsk oraz Honorem, w składzie którego występowali muzycy blackmetalowej kapeli Infernal War. Nagranie z tej imprezy jest dostępne w sieci. Pod sceną widoczny jest też główny ochroniarz koncertu: Olgierd Lipnicki, już wtedy ważna figura trójmiejskiego półświatka. W bieżącym roku do jego kryminalnego CV został dopisany wyrok za sutenerstwo.

Kolejna kapela Jocke, Pitbullfarm, zagrała w 2013 roku w Gdańsku. Szwedzi dzielili wtedy scenę z dwoma zespołami byłego gitarzysty Honoru Olafa Jasińskiego: October 15 i Oporem We Krwi (OWK). Code 291 to nowy zespół Jocke’a, który powstał dopiero w tym roku. Szwedzcy neonaziści byli obecni na Marszu Niepodległości, a sam koncert zagrali wieczorem razem z Nessun Pentimento, Odwetem 88, Stalagiem, Omertą, LTW, Nordiką oraz raperem Bujakiem.

Na marszu pojawiły się też inne gwiazdy brunatnego podziemia, w tym muzycy Obłędu oraz dwaj fińscy zawodnicy MMA: Niko Puhakka, odwiedzający polskich kamratów z Blood & Honour regularnie. Pojawił się też były ochroniarz Jocke’a z Brodnicy – Olgierd, który spotkał się nie tylko ze „starymi kolegami”, jak sam mówi o neonazistach, lecz także z VIPami.

Prasówka: Jak Olo podbił miasto Zachara | Pomorskie gangi celują w seksbiznes. Kim jest Olgierd L. i jaki ma związek z Analną Malinką?| Wyrok ws. gangu sutenerów z Trójmiasta

Jednym z jego kolegów z Gdańska oraz Lechii jest Mateusz Kukowski, były działacz Młodzieży Wszechpolskiej, obecnie w szeregach włoskiej Forzy Nuovy. Kukowski odpowiada za kontakty międzynarodowe partii. Olgierd przez cały marsz towarzyszył Kukowskiemu oraz Fioremu. Partnerka Lipnickiego stała nawet obok Fiorego i trzymała flagę Forzy Nuovy podczas przemówienia inaugurującego Marsz Niepodległości. Olgierd zaszczycił swoją obecnością również konferencję Ruchu Narodowego w Sejmie. Siedział wśród oficjalnych gości honorowych. Politycy, którzy trafili do Sejmu z list Pawła Kukiza, odpowiadają już za wprowadzanie do gmachu parlamentu zagranicznych neofaszystów. Tym razem wprowadzili ich w pakiecie z pospolitym przestępcą, który wydaje się mile widziany w tym środowisku już od dawna. Sam Olgierd chwali się obecnością na wielu patriotycznych eventach oraz spotkaniami z prawicowymi celebrytami.

Od lewej: Z Józefem Bandzo ps. „Jastrząb” oraz radną Anną Kołakowską, z ks. Jarosławem Wąsowiczem, z Marianem Kowalskim

Olgierd Lipnicki jest w Trójmieście postacią znaną, pojawiającą się cyklicznie na łamach prasy jako Olgierd L. ps. „Olo”. Być może Robert Winnicki stwierdzi nie wiedział, z kim ma do czynienia, jednak działacze jego partii z Trójmiasta oraz delegacja Forzy Nuovy musiała być tego w pełni świadoma. Postać Olgierda była również wielokrotnie opisywana na łamach naszej strony, również we wpisie dotyczącym zespołu Obłęd oraz informacji o zlocie Blood & Honour w Komprachcicach pod OpolemKomprachcicach pod Opolem. Okazuje się, że do wielu powiązań między środowiskami narodowo-radykalnymi a neonazistowskimi możemy dopisać kolejne ogniwo – jest nim postać sutenera z Gdańska.

Olgierd na konferencji Ruchu Narodowego w Sejmie, z zagranicznymi delegacjami pod Sejmem (z prawej strony w czapce z daszkiem) oraz na Marszu Niepodległości z flagą Forzy Nuovy

 

Reklamy

Posted on Listopad 20, 2017, in Kontakty Międzynarodowe, Ręka Rękę Myje, Uncategorized and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: