Krew, Honor i kapitał: Odzieżowy biznes neonazistów

Ostatnie miesiące, a w zasadzie lata poświęcaliśmy w głównej mierze demaskacji działalności neonazistowskiej sceny muzycznej oraz ruchu Blood & Honour w Polsce. Nie robiliśmy tego bez powodu. W historii nowego ruchu narodowo-socjalistycznego, działalność sceny często bywała źródłem dużych pieniędzy, z których finansowana była nie tylko działalność polityczna skrajnej prawicy lecz także terrorystyczna.

Przykładowo, zyski z samej sprzedaży płyt tylko jednej wytwórni ISD Records, założonej w 1994 roku przez Combat 18 sięgały nawet 100 000 funtów rocznie. Brunatni terroryści zdobywali więc pieniądze kiedy tylko były im potrzebne. Jakie pieniądze przelewają się przez polskie środowisko neonazistowskie? Można to bardzo łatwo oszacować mnożąc orientacyjną ilość uczestników imprez przez cenę biletów. Nie należy jednak zapominać o zyskach ze sprzedaży płyt, alkoholu oraz koszulek. Te ostatnie, cieszą się też kilkoma innymi kanałami dystrybucyjnymi, które postanowiliśmy dzisiaj opisać.

3523_4980Nazistowskich, kryptonazistowskich lub nacjonalistycznych marek odzieżowych funkcjonuje na całym świecie setki. Część produkowana jest wyłącznie dla zysku jak antykomunistyczna Red Is Bad, która nie ma nic przeciwko zatrudnianiu u siebie imigrantów z Azji południowo-wschodniej. Inne tworzone są przez fanatyków, którzy oprócz zarabiania w ten sposób na utrzymanie, wspierają działalność sceny. Można tutaj wymienić amerykańską Holzer Reich, która sponsoruje działalność Niko Puhakki czy też Ansgar Aryan czy Thor Steinar. Te dwie mają nawet swojego oficjalnego dystrybutora, sklep internetowy Exxxtreme.eu (który jest zarejestrowaną działalnością gospodarczą). Za przedsięwzięciem stoi Marek Biały ps. „Mark White”, którego opisaliśmy w materiale na temat Clubu 28.

Wymienione wyżej marki działają już od bardzo dawna i mają swoje oddziały w wielu krajach oraz działające legalnie sklepy. Polscy neonaziści usiłują kopiować ten model i od jakiegoś czasu zaczęli powoływać do życia swoje własne firmy. Temat nazistowskich marek odzieżowych jeszcze nie jest w Polsce znany, więc z obrotem materiałów tego sortu neonaziści nie mają praktycznie żadnych problemów.

Zobacz też: Moda jako forma propagandy neofaszyzmu

sportowo-stylowo-bombąPierwszą, która stała się zauważalna przy okazji nacjonalistycznych festiwali jest firma Sportowo Na Stylowo. Koszulki produkowane przez to środowisko były popularne zarówno wśród stadionowej chuliganki jak i ludzi skupionych wokół warszawskiej starszyzny Blood & Honour, Autonomicznych Nacjonalistów i ONR-owców. Logo tej marki są skrzyżowane miecz i pałka teleskopowa między literami GNLS czyli Good Night Left Side.

Najpopularniejszym wśród nacjonalistów produktem firmy była koszulka z butelką koktajlu mołotowa oraz podpisem „Bombą w skłot”. Firma jest wspierana przez kilka działających legalnie sklepów kibicowskich takich jak Kolejowy Sklep Sportowy w Pile, Hoolsheaven we Wrocławiu oraz utożsamiający się z Legią Warszawa: Ludzie Tego Miasta.

Koszulka „Bombą w skłot”, podobnie jak kilka innych przypałowych produktów zniknęła już z katalogu firmy (zniknął także profil facebookowy marki) jednak wystarczy wejście na stronę sklepu Ludzie Tego Miasta by przekonać się, że nadal jest ona rozprowadzana.

Opisywane przez nas niedawno lubelskie środowisko miłośników wiedeńskiego malarstwa, również może się pochwalić swoją marką. Mowa o Nationalist Style. Marka nie ma strony internetowej, operuje tylko w mediach społecznościowych. Rozprowadza koszulki Fuck ISIS, które mają się rzekomo odnościć do walki z Państwem Islamskim. Reklamują nazistowską wytwórnie muzyczną Strong Survive oraz koncerty Blood & Honour.

14095986 1847711355458973 2117203749966089502 nPotentatem na rynku nazistowskich T-Shirtów na północy Polski jest Grzegorz Horodko ps. „Śledziu”. Jest to o tyle ciekawy wątek, że marka nie nawiązuje wprost do narodowego socjalizmu, tylko do Wikingów, swoją nazwę Gungnir bierze od nazwy włóczni normandzkiego boga Odyna.

Mimo, iż na stronie Gungnira brakuje odniesień do hitleryzmu nie można mieć wątpliwości, że jest to projekt politycznie zaangażowany. Pod szyldem marki odbył się już w Gdańsku festiwal, na którym zagrały grające aryjskiego rocka zespoły z Polski i zagranicy (o sprawie pisaliśmy tutaj). Impreza odbyła się w kibolskiej spelunie, jednym z granych utworów był cover Honoru „Biały Honor – Biała Duma”, a filmik publiki wykonującej hitlerowskie pozdrowienie trafił do Internetu. Gungnir objął również patronat nad drugą edycją festiwalu Pomerania Pagan Fest, odbywającego się cyklicznie w gdańskim klubie Protokultura. Projekt Gungnir wspiera kilku kolegów „Śledzia” w tym Robert Mencel ps. „Ołówek”, były basista słupskiej kapeli Baranki Boże, zamieszkały w Anglii.

6tag-1678265073-1298000287486897067 1678265073Poza niesławnym „Śledziem” aktywnym także w środowisku chuliganów Lechii Gdańsk, produkcją ciuszków zajął się inny chuligański celebryta z bardzo bogatą kartoteką kryminalną. Mowa o Filipie Filipku ps. „Fifi”.

„Fifi” został w młodości skrzywdzony przez kogoś, kto wpadł na pomysł żeby nazwisko Filipek, połączyć z imieniem Filip co razem dało „Fifi”. Mimo, iż postać na pierwszy rzut oka wydaje się zabawna, to niestety taka nie jest albowiem „Fifi” uchodzi w swoich rodzinnych Gliwicach za postać bardzo niebezpieczną. Można go spotkać na meczach Piasta Gliwice oraz na koncertach neonazistowskich w Warszawie. Bywa odbywającym się w związku z 11 listopada festiwalu Ku Niepodległej oraz imprezach organizowanych przez warszawskiego nazi-skinheada Mariusza Nowaka ps. „Tuba”.

25289231 2039836059578936 7648969374537550434 nGliwicki neonazista prowadzi swoje własne studio tatuażu i próbował reaktywować działalność sceny RAC w swoim mieście. W maju 2017 roku zorganizował tam Rac & Roll Night w roli głównej z zespołami Legion Twierdzy Wrocław, Odwet 88, Nordica oraz słowacką Kratky Proces i hiszpańską Preductibles. Impreza odbyła się pod szyldem marki Keep It White – Blood, Honour and Loyality, którą z łatwością można odnaleźć na Facebooku. Wita nas tam estetyka prosto od Hitlerjugend.

Można również zauważyć, że „Fifi” nie działa sam. Za projektem stoi grupa, zaprzyjażniona też z Legionem Twierdzy Wrocław. Swojego wsparcia udzieliły też zagraniczne gwiazdy w tym Joakim Karlsson ps. „Jocke”. To muzyk zespołów Pluton Svea, Pittbullfarm, a ostatnio Code 291. Od wczesnych lat 90. kojarzony jest z wytatuowaną na klatce piersiowej swastyką, obecnie z całą potatuowaną twarzą. Wsparcia Keep It White udzielił też wokalista Irreductibles – nazistowskiego zespołu z Barcelony.

Firma Keep It White jak widać praktycznie w ogóle nie ukrywa się z nawiązaniem do narodowego seocjalizmu. Zajmuje się też dystrybucją innych zagranicznych marek, takich jak White Rex czy Svastone z kolekcją skierowaną do… rodzin z dziećmi. Produkty do kupienia na Allegro.

21317595 1997898707106005 8314036228397905645 n (1).jpg

Zdjęcia: Nick Griffin ze współtwórcami Ansgar Aryan, koszulka z witryny sklepu Ludzie Tego Miasta, Robert Mencel i Szymon Partyka w koszulkach Gungnir, tatuaż Blood & Honour „Fifiego”, Jocke Karlsson w koszulce Keep It White oraz garść materiałów z fp Keep It White

Reklamy

Posted on Luty 3, 2018, in Kontakty Międzynarodowe and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Do listy naziolskich można pociągnąć: Dvce, Perun, Slavia Polska, Slavic Republic czy ONRowski ProPartiae. Warto zlustrować finanse kibolskej odzieży patriotycznej i jakie mają powiązania,na co przelewają swoje zyski a ile z tego idzie na weteranów i dzieci z którego tak propagandową się szczycą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: