Poganizm, new age i narodowa prawica

Jakiś czas temu opublikowaliśmy artykuł opisujący związki między wspólnotą wyznaniową (działającą również jako fundacja) o nazwie „Watra” i jej kapłanie Rafale Merskim ps. „Merol”. Od publikacji minął już rok, a świątynia na którą zbierał dziesiątki tysięcy złotych nadal nie stanęła we Wrocławiu. Gdzie są pieniądze ze zbórek, niech martwią się wyznawcy, my postanowiliśmy dziś opisać inne podobne środowisko.

Rodzimy Kościół Polski to założony w 1995 roku legalny związek wyznawców Światowida. Powstał z inicjatywy Lecha Emfazego Stefańskiego (1928-2010), ale po jego śmierci jego nieformalnym liderem został informatyk Jarosław K. ps. „Ratomir Wilkowski” (nazwisko do wiadomości redakcji). Żerca Rodzimego Kościoła Polskiego jest bardzo nielubiany przez nacjonalistyczne kręgi neopogańskie, a jego związek wyznaniowy uchodzi za otwarty i ekumeniczny. Kręci się jednak wokół niego grupa osób ciągnąca ku skrajnej prawicy.

16404 699503750145738 6872859473935076321 nPrzyczyna tego zjawiska należy szukać w związkach ideologicznych RKP. Jego ideologia jest inspirowana ruchem new age zapoczątkowanym w latach 60. RKP uważanany jest także za ruch monoteistyczny, czcący jako swojego boga słowiańskiego Światowida. O związkach ruchu new age z faszyzmem pisał w 1997 roku Zbigniew Michalczyk na łamach piątego numeru czasopisma „Nigdy Więcej”. Zaintersowanych wątkiem odsyłamy więc tam, a sami zapraszamy do analizy polskiego podwórka.

Osoby związane z Rodzimym Kościołem Polskim pojawiły się swego czasu na naszym profilu Facebookowym, w dyskusji na temat związków Fundacji / Wspólnoty „Watra” z Ruchem Narodowym oraz Blood & Honour. Starali się zaprezentować siebie jako neopogan z ludzką twarzą. Okazało się, że liczą na zjednanie sobie w ten sposób neopogan nie przepadających za wykonywaniem salutów w strone swastyki. Po słynnym reportażu Super Wizjera znanym jako „Wunderwafel”, Konrad Lewndowski z RKP znany jako „Przewodas” (albo złośliwiej „Przydupas”) napisał na grupie „Rodzimowierstwo – nie dla idiotów”: Rodzima Wiara i wrocławska Watra mają ciepło w portkach. Nawet jeśli unikną bezpośrednich kłopotów prawnych, są spaleni dla mediów i skazani na wegetację na społecznym marginesie. Już nie trzeba by media dogrzebały się do „rasowego separatyzmu”, tyów w koszulkach „88” czy rysunków z Merskim w roli Kapitana Faszyzm.

19748339_786744051480106_6865093532321580014_nByć może ma rację, ale… ten sam człowiek na łamach portalu Prawy.pl chwali się wspieraniem Marszu Niepodległości (chodzi tam w towarzystwie delegacji stowarzyszenia Niklot) oraz głosowaniem na Kukiz’15. Lewandowski jest znany jako pisarz fantazy, budzący kontrowersje wśród fanów nie tyle z powodu prawicowych poglądów (sam nazywa się nacjonalistą i popiera działania ks. Jacka Międlara), co z powodu sposobu ich wyrażania.

„Przewodas” nie jest jedynym pisarzem fantastyki będącym blisko RKP. Na Ogólnopolskim Zjeździe Rodzimowierczym organizowanym przez to środowisko można było spotkać innego autora, Czesława Białczyńskiego. Pisarz ten znany jest z tworzenia mitologii słowiańskiej. Do niedawna nie ukrywał fantastycznego charakteru swojej twórczości, ale w miarę upowszechnienia się pseudonaukowych teorii o starożytnym Imperium Lechickim zaczął przedstawiać swoje dzieła już w innym świetle. Jego bloga zapełnia również duża ilość propagandy nacjonalistycznej, w tym oświadczenia Reduty Dobrego Imienia czy wypociny polityków Ruchu Narodowego.

Zrzut ekranu z 2018-03-27 21-27-53Tę sama imprezę zaszczycili swoją obecnością muzycy. Pierwszego dnia zlotu zagrał nacjonalistyczny zespół Zadruga z Torunia, którego reaktywację opisywaliśmy na naszych łamach. Jest to zespół, który zaczynał swój byt na scenie neonazistowskiej jako pogański, by związać się z Narodowym Odrodzeniem Polski i przejść na katolicyzm, a potem (na przełomie 2016 i 2017 roku) wrócić ponownie na łono Światowida i stać się gwiazdą zlotu wyznawców RKP.

Pozostaje więc jeszcze pytanie, czy ludzie tacy jak wyżej opisani stanowią zagrożenie? Na chwilę obecną wydają się raczej ciekawym zjawiskiem folklorystycznym (z przemocy po alkholu zasłynął tylko wokalista Zadrugi), jednak istotnym jest wskazywać, iż ich opozycyjne nastawienie wobec narodowo-konserwatywnego katolicyzmu nie jest tak opozycyjne jak się na pierwszy rzut oka wydaje, a z krzyżowcami w wielu, a nawet zbyt wielu kwestiach mówią oni wręcz jednym głosem.

Reklamy

Posted on Kwiecień 4, 2018, in Neopoganizm, Skrajnie Prawicowa Scena Muzyczna and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: