Poganizm, new age i narodowa prawica

Jakiś czas temu opublikowaliśmy artykuł opisujący związki między wspólnotą wyznaniową (działającą również jako fundacja) o nazwie „Watra” i jej kapłanie Rafale Merskim ps. „Merol”. Od publikacji minął już rok, a świątynia na którą zbierał dziesiątki tysięcy złotych nadal nie stanęła we Wrocławiu. Gdzie są pieniądze ze zbórek, niech martwią się wyznawcy, my postanowiliśmy dziś opisać inne podobne środowisko.

Rodzimy Kościół Polski to założony w 1995 roku legalny związek wyznawców Światowida. Powstał z inicjatywy Lecha Emfazego Stefańskiego (1928-2010), ale po jego śmierci jego nieformalnym liderem został informatyk Jarosław K. ps. „Ratomir Wilkowski” (nazwisko do wiadomości redakcji). Żerca Rodzimego Kościoła Polskiego jest bardzo nielubiany przez nacjonalistyczne kręgi neopogańskie, a jego związek wyznaniowy uchodzi za otwarty i ekumeniczny. Kręci się jednak wokół niego grupa osób ciągnąca ku skrajnej prawicy.

16404 699503750145738 6872859473935076321 nPrzyczyna tego zjawiska należy szukać w związkach ideologicznych RKP. Jego ideologia jest inspirowana ruchem new age zapoczątkowanym w latach 60. RKP uważanany jest także za ruch monoteistyczny, czcący jako swojego boga słowiańskiego Światowida. O związkach ruchu new age z faszyzmem pisał w 1997 roku Zbigniew Michalczyk na łamach piątego numeru czasopisma „Nigdy Więcej”. Zaintersowanych wątkiem odsyłamy więc tam, a sami zapraszamy do analizy polskiego podwórka.

Osoby związane z Rodzimym Kościołem Polskim pojawiły się swego czasu na naszym profilu Facebookowym, w dyskusji na temat związków Fundacji / Wspólnoty „Watra” z Ruchem Narodowym oraz Blood & Honour. Starali się zaprezentować siebie jako neopogan z ludzką twarzą. Okazało się, że liczą na zjednanie sobie w ten sposób neopogan nie przepadających za wykonywaniem salutów w strone swastyki. Po słynnym reportażu Super Wizjera znanym jako „Wunderwafel”, Konrad Lewndowski z RKP znany jako „Przewodas” (albo złośliwiej „Przydupas”) napisał na grupie „Rodzimowierstwo – nie dla idiotów”: Rodzima Wiara i wrocławska Watra mają ciepło w portkach. Nawet jeśli unikną bezpośrednich kłopotów prawnych, są spaleni dla mediów i skazani na wegetację na społecznym marginesie. Już nie trzeba by media dogrzebały się do „rasowego separatyzmu”, tyów w koszulkach „88” czy rysunków z Merskim w roli Kapitana Faszyzm.

19748339_786744051480106_6865093532321580014_nByć może ma rację, ale… ten sam człowiek na łamach portalu Prawy.pl chwali się wspieraniem Marszu Niepodległości (chodzi tam w towarzystwie delegacji stowarzyszenia Niklot) oraz głosowaniem na Kukiz’15. Lewandowski jest znany jako pisarz fantazy, budzący kontrowersje wśród fanów nie tyle z powodu prawicowych poglądów (sam nazywa się nacjonalistą i popiera działania ks. Jacka Międlara), co z powodu sposobu ich wyrażania.

„Przewodas” nie jest jedynym pisarzem fantastyki będącym blisko RKP. Na Ogólnopolskim Zjeździe Rodzimowierczym organizowanym przez to środowisko można było spotkać innego autora, Czesława Białczyńskiego. Pisarz ten znany jest z tworzenia mitologii słowiańskiej. Do niedawna nie ukrywał fantastycznego charakteru swojej twórczości, ale w miarę upowszechnienia się pseudonaukowych teorii o starożytnym Imperium Lechickim zaczął przedstawiać swoje dzieła już w innym świetle. Jego bloga zapełnia również duża ilość propagandy nacjonalistycznej, w tym oświadczenia Reduty Dobrego Imienia czy wypociny polityków Ruchu Narodowego.

Zrzut ekranu z 2018-03-27 21-27-53Tę sama imprezę zaszczycili swoją obecnością muzycy. Pierwszego dnia zlotu zagrał nacjonalistyczny zespół Zadruga z Torunia, którego reaktywację opisywaliśmy na naszych łamach. Jest to zespół, który zaczynał swój byt na scenie neonazistowskiej jako pogański, by związać się z Narodowym Odrodzeniem Polski i przejść na katolicyzm, a potem (na przełomie 2016 i 2017 roku) wrócić ponownie na łono Światowida i stać się gwiazdą zlotu wyznawców RKP.

Pozostaje więc jeszcze pytanie, czy ludzie tacy jak wyżej opisani stanowią zagrożenie? Na chwilę obecną wydają się raczej ciekawym zjawiskiem folklorystycznym (z przemocy po alkholu zasłynął tylko wokalista Zadrugi), jednak istotnym jest wskazywać, iż ich opozycyjne nastawienie wobec narodowo-konserwatywnego katolicyzmu nie jest tak opozycyjne jak się na pierwszy rzut oka wydaje, a z krzyżowcami w wielu, a nawet zbyt wielu kwestiach mówią oni wręcz jednym głosem.

Reklamy

Posted on Kwiecień 4, 2018, in Neopoganizm, Skrajnie Prawicowa Scena Muzyczna and tagged , , . Bookmark the permalink. 9 Komentarzy.

 1. ONR, NOP etc. są to ORGANIZACJE „CHRZEŚCIJAŃSKIE”. Ci ludzie chodzą do kościoła. Widać że artykuł był pisany przez chrześcijanina (to wy przez tysiące lat mordowaliście innych, to wy od lat 30 XIX dopuszczacie PEDOFILIE jako coś normalnego i naturalnego). Dziękuje za uwagę. AUTORZY. ZAZNAJOMCIE SIĘ Z TEMATEM NIM ZACZNIECIE O NIM PISAĆ. Ja na Obrzędy chodzę a pod względem politycznym jestem w Centrum (nie PRAWICA, NIE LEWICA A CENTRUM). Do wszelkich nacjonalizmów mi daleko. Dziękuje za uwagę.

 2. Imponująca ilość idiotyzmów jak na tak krótki tekst. Liczycie na rekord Guinnessa?
  Serio! Podstawa dziennikarskiego warsztatu to prośba o wypowiedź osoby zainteresowanej. Mnie nikt o nic nie pytał. Są więc podstawy do pozwu o zniesławienie i znieważenie. Chcecie?

 3. Miłosiernie wytłumaczę wam rzecz, której pojęcie was ewidentnie przerasta. Rodzimy Kościół Polski jest organizacją centrową i apolityczną. To znaczy nie interesują nas poglądy polityczne osób które do nas przychodzą. Są różne, od lewa do prawa, a my w nie nie ingerujemy, nie oceniamy i nie cenzurujemy. Ani w orientacje seksualne naszych członków i sympatyków, które też bywają różne. Chwytacie co to jest tolerancja? TOLERANCJA, KURWA!
  Ponieważ jednak jesteśmy centrowi nie ma u nas miejsca dla agresywnych radykałów z prawa i lewa – bez różnicy, którzy nie potrafią uszanować apolityczności RKP. Zatem z lewakami tak samo nam nie po drodze jak z naziolami. Dlatego dla nazioli jesteśmy lewakami, a dla lewaków naziolami… Bo bycie idiotą polega na przekonaniu, że każdy kto się z idiotą nie zgadza to przedstawiciel przeciwnej strony a pomiędzy skrajnościami nie ma środka. Chwytacie?

 4. Ale macie świadomość, że wypisując tego rodzaju stek bzdur, na temat jednego z najstarszych i najbardziej liberalnych rodzimowierczych związków wyznaniowych nie dość, że tracicie szanse na potencjalnego sojusznika w walce z nacjonalizmem, to jeszcze wręcz wpisujecie się w retorykę tychże nacjonalistów, którzy również próbują zdyskredytować ten związek? Może nie zachowujcie się jak ukryta opcja neonazistowska?

 5. Ale numer. Apolitycznemu, a w ostateczności centrowemu związkowi wyznaniowemu, przez skrajne nacjonalistyczne środowiska neopogańskie uznawanemu za lewacki, lewacki portal dorobił nacjonalistyczną mordę. To już lepszego prezentu i przysługi nie mogliście sprawić neonazistom. Gratuluje przezorności i trzeźwości umysłu.

 6. Czy wszyscy katolicy to faszyści bo pewien ksiądz jest faszystą? Bo tak mądry wniosek można założyć po przeczytaniu tego gniota.. Na wiosce słowiańskiej którą „firmuje” RKP podczas debaty można było zobaczyć że ów związek wyznaniowy bardzo chętnie przyjmuje do debaty nawet skrajnie myślące ekipy w stylu nigdy więcej czy refugee.. Związek wyznaniowy to nie jedna osoba. Nie można nikomu zakazać jego wiary ani go za nią piętnować tak jak zwykł to czynić Katolicyzm czy Islam

 7. czesciowo sa to wypociny, co do RKP i jego wierchuszki bym sie zgodzil, Merskiego nie znam, ale co do reszty srodowiska rodzimowierczego znam i moge sie wypowiadac. Czesto sa to kregi ponadpolityczne, majace gdzies sztuczne podzialy polityczne i takich ufoludkow jak Ratomir i Przewodas. Nasza kultura, historia oraz ramy mentalne tradycji etnosu stanowia podstawe edukacji, wysilku na rzecz zachowania roznorodnosci barwnej Slowianszczyzny. Jakiekolwiek pieprzenie o polityce i innych bzdetach postrzegamy jako smieszne oraz irracjonalne. Mamy prawo do korzeni naszych dziadow i kazdy kto probuje to zaochydzic w oczach opinii publicznej jest czlowiekiem bez wiedzy, refleksji i dziala na zlecenie konkretnego lobby politycznego. Mam nadzieje, ze normalni ludzie odsieja plewy od ziaren. Pozdrawiam.

 8. Panie Lewandowski, w którym punkcie czuje się pan zniesławiony? Już nie uważa się pan za nacjonalistę? Czy zarzut o głosowanie na Kukiz’15 uważa pan za powód do wytoczenia procesu o zniesławienie? Jeśli tak, jesteśmy gotowi opublikować pańskie antynacjonalistyczne stanowisko. Ale jeśli zrównuje pan nazistów z lewakami to nie mamy więcej pytań. Jest to dowód na to, że nazizm nie jest dla was praktycznie żadnym problemem co wykazaliście współpracując z zespołem Zadruga.

 9. Wasze zarzuty sprowadzają się do tego, że kto nie z wami, ten naziol, bo poglądy można mieć jedynie słuszne, czyli wasze. Z ludźmi wykazującymi taki prostacki fanatyzm szkoda gadać, ale w imię pracy u podstaw dam wam szansę. Inaczej powiedziałbym tylko „odpierdolcie się od moich poglądów!”.
  Jestem konserwatywnym polskim pisarzem-patriotą. 40 moich książek na to dowodem (pewnie nie przeczytaliście żadnej, skoro nazywacie mnie „pisarzem fantazy”). Z Niklotem zerwałem w 2015 roku, jak mi zaczęli zabraniać mówić co myślę. Wcześniej byłem ich niezrzeszonym sympatykiem. (Wyobraźcie sobie, że sympatykiem Razem też przez chwilę byłem, kiedy mówili, że chodzi im o prekariat.) Chodzę na Marsze Niepodległości bo jestem patriotą, co was pewnie przerasta. Acz ostatnio już nie w kolumnie Niklota. Międlara lubię za idealizm i żal mi chłopaka bo się pogubił i świruje coraz bardziej, ale nie będę tu pisać o niuansach człowieczeństwa, które was kompletnie przerastają.
  Spotykam się z ludźmi i dyskutuję z nimi. Uznaję fakt, że ludzie mają różne poglądy i mają prawo je mieć, a żadne lewactwo nie ma prawa im tych poglądów cenzurować. Ja zaprosiłem Zadrugę na koncert. Wcześniej zaliczyliśmy męską rozmowę czego nie mogą zrobić – wywiązali się, więc będą zapraszani w przyszłości.
  Jestem wolnym człowiekiem, robię co uważam za słuszne i prawdziwe, a moimi wrogami są ci, co chcą mi tę wolność odebrać. A pod tym względem dokładnie niczym się od naziolstwa nie różnicie, zwłaszcza że powyżej sprawiliście im taki piękny prezent przypierdalając się do maksymalnie przez nich znienawidzonego RKP. Łyse pały tam teraz aż kwiczą z radochy, więc uściskajcie się ze swoimi nowymi koleżkami. Piwo za tę akcję postawią wam na pewno!
  PS
  Jakim matołem trzeba być, żeby nie rozumieć, co to jest wolność, pluralizm i tolerancja?!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: