Aresztowanie Blood & Honour w Dzierżoniowie: 5 rzeczy które musisz wiedzieć

Od kilku lat monitorujemy środowisko sieci Blood & Honour funkcjonującej obecnie pod szyldem Club 28. Wczoraj przy okazji wielkiego międzynarodowego zlotu neonazistów tuż obok polskiej granicy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbiła inny zlot, który odbywał się w Dzierżoniowie.

Jak informuje Wirtualna Polska: Akcja była prawdopodobnie przygotowywana od wielu tygodni – informuje rmf24.pl. Brali w niej udział agenci ABW i policjanci z całego województwa dolnośląskiego – ok. 300 osób, w tym policyjny helikopter oraz grupa antyterrorystyczna z Wrocławia. Przez dwie godziny zablokowane były pobliskie ulice, mieszkańcy skarżyli się, że nie mogą dostać się do domów. Niektórzy świadkowie twierdzą, że słyszeli odgłosy strzałów. Możliwe, że część zatrzymanych miała broń.

Dzierżoniowsko-Bielawskie środowisko neonazistów należy do czołówki podziemia na terenie Polski. W związku z tym przygotowaliśmy dla was którki zbiór najistotniejszych inforamcji na jego temat.

1. Kim są aresztowani?

Piotr G. ps. „Dziki” i Krzysztof S. ps. „Słowik” są głównymi postaciami miejscowego oraz ogólno-polskiego środowiska. „Dziki” był w młodości wokalistą zespołu pankowego, jest też bratem prominentnego polityka PiS w Dzierżoniowie. Środowisko neonazistowskie działa w tym mieście od połowy lat 90., dawniej pod nazwą Reichenbach Skins. „Słowik” jest od niego młodszy, prowadzi sklep z odżywkami sportowymi, trenuje kulturystykę. Są fanami zespołów Legion Twierdzy Wrocław, Obłęd oraz zespołów zagranicznych w tym niemieckiego Brainwash.

2. Na czym polega aktywność tych ludzi w środowisku neonazistowskim?

Działalność Clubu 28 to przede wszystkim organizowanie koncertów. Zjeżdżają się na nie ludzie z całego polskiego podziemia Blood & Honour oraz goście spoza Polski, m.in. Niemiec, Węgier, Czech, Finlandii, Rosji i Ukrainy. Głównym zagranicznym kontaktem Clubu jest środowisko Blood & Honour we Frankfurcie nad Odrą.

Obydwaj bywają też na zlotach neonazistów poza krajem. Byli widziani na terenie Wielkiej Brytanii, Słowacji, Węgier, Niemiec, Irlandii i Słowenii. Są więc skrzynkami kontaktowymi u neonazistów z całej Europy. Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że wielu neonazistów zajmuje się jednocześnie przestępczością zorganizowaną.

3. Gdzie były służby?

Obydwaj są od lat bardzo dobrze znani służbom i byli wielokrotnie bohaterami śledztw i procesów sądowych. Mają na swoim koncie również wyroki prawomocne zarówno za przestępstwa polityczne, jak i niepolityczne. Nadal nie wiemy czy stawia się im zarzuty kryminalne czy polityczne.

Wykpili się z zarzutów o dystrybucję płyt o tematyce nazistowskiej wersją jakoby byli jedynie konseserami zespołów, których treści utworów z powodu bariery językowej nie rozumieją.

Przez ostatnie lata wszystkie organizowane przez nich koncerty były obstawiane przez duże siły policji. Nie było to dla nich nic nienormalnego, nie obawiali się interwencji. Dodatkowo ośmielało ich bardzo pobłażliwe traktowanie festiwalu „Orle Gniazdo” na którym policja nie doszukiwała się propagowania faszyzmu. Kamery TVN wykazały, że na koncertach skrajnej prawicy ma miejsce propagowanie faszyzmu. Służbom albo nie zależało na ściganiu ich, albo powody inwigilacji i aresztowania są poważniejsze niż działalność faszystowska.

4. Jak łączą poglądy nazistowskie ze swoją narodowścią?

Są zwolennikami ustroju narodowo-socjalistycznego i supremacji białej rasy. Z bycia skinheadami wyrośli już wiele lat temu i wyglądem nie przypominają stereotypowych nazistów. Adolf Hitler jest dla nich wielką postacią i wizjonerem, natomiast wojna niemiecko-polska była z ich punktu widzenia „tragedią obydwu narodów”, której można było uniknąć, a teraz już na pewno się uda. Holocaust jeśli w ogóle miał miejsce dotyczył tylko wrogów. Niemieccy neonaziści nie są antypolscy ponieważ szanują ich jako polskich nazistów.

5. Czy są to młodzi ludzie nie znający historii?

Ci ludzie mają swoją młodość już dawno za sobą. Większość osób tkwiących w tym kręgu przechodzi obecnie kryzys wieku średniego i reaktywuje się po kilku latach ciszy. Być może część z nich wywodzi się plebejskich domów, jednak wielu z nich prowadzi albo legalną działalność biznesową albo posiada inne źródła niemałych dochodów, drogie samochody, często wyjeżdżają na drogie zagraniczne wakacje. Na co dzień są zwyczajnymi ludźmi z żonami, dziećmi i normalnym życiem w którym nazizm wychodzi dopiero po godzinach gdy jest się wśród swoich.

Reklamy

Posted on Kwiecień 22, 2018, in Kontakty Międzynarodowe, Pytanie - Odpowiedź, Skrajnie Prawicowa Scena Muzyczna and tagged , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: