Dawid Czerwonko: Neonazista emigrant niemile widziany w Anglii

Brytyjski antyfaszystowski Watch-Doc znany jako Hope Not Hate poinformował o dwukrotnym uniemożliwieniu wjazdu na teren Wielkiej Brytanii Dawida Czerwonki, aktywnego na tamtejszej scenie neofaszystowskiej. Stał się tam sławny jako zwolennik Brexitu, który ukradł różowy beret komika Eddiego Izzarda na demonstracji przeciw Brexitowi. Postanowiliśmy uzupełnić ten materiał o kilka znanych nam faktów na jego temat.

Dawid Czerwonko (ur. 1990) pochodzi z Chełma. Część swojego dorosłego życia spędził w Warszawie gdzie dał się we znaki tutejszym działaczom społecznym jako bojówkarz lokalnego oddziału Autonomicznych Nacjonalistów (AN). Grupa dowodzona przez Juliusza Makowskiego, byłego przywódcę Celtic Front. Słynęła z dobrych układów wśród stadionowej chuliganki i kilku głośnych napaści na demonstracje lewicowe, feministyczne czy LGBT.

julek i dawid czerwonko (1)Ruch AN organizował cykliczne eventy takie jak marsz na rzecz serbskiego Kosowa oraz narodowo-socjalistyczny pochód z okazji 1 maja. Obecnie żadna z tych akcji się nie odbywa. Temat Kosowa znudził się środowiskom narodowym, a demonstracje 1 majowe organizują inne ugrupowania. Juliusz Makowski skupił się na aktywizmie wokół rosyjskiej nazistowskiej ligi MMA White Rex, prowadzeniu portalu Autonom.pl, a także wykonywaniu pracy ochroniarza konferencji Ruchu Narodowego na czym dał się przyłapać reporterom Oko.Press (film).

Jego kolega od nabojek miał też swoją grupę w Chełmie która pojawiała się na tych samych demonstracjach z transparentem i próbowała działać lokalnie. On sam zniknął z Warszawy prawdopodobnie w roku 2013 i zniknął z pola widzenia antyfaszystów, chociaż można go było spotkać na festiwalu Orle Gniazdo. Dziś dowiadujemy się, że poza tym iż zmienił wygląd ze stylu krótko-ostrzyżonego misia z Warszawy na styl brodatego hipstera w UK zajmował się przeprowadzaniem ochotników z ukraińskiego nazistowskiego pułku Azov i działającej w jego szeregach Misanthropic Division na linii Ukraina-Polska-Irlania-Wielka Brytania.

DSC_3840Kontakty między polskimi, a ukraińskimi nacjonalistami mają wieloletnie tradycje. Przed laty nawiązywały je neopogańskie stowarzyszenie Niklot i Narodowe Odrodzenie Polski. W latach 2011-2012 kontakty z białoruskimi, rosyjskimi i ukraińskimi AN utrzymywał także gang Juliusza i Dawida. Delegacje polskich AN odwiedzały Lwów, gdzie spotykały się również z członkami włoskiego ruchu neofaszystowskiego CasaPound. Wspólne odwiedziny na cmentarzu łyczakowskim budziły oburzenie nawet w szeregach skrajnej prawicy, która oskarżyła AN o prowokację. W 2011 roku podczas zamieszek na Placu Konstytucji odwiedzający polskich AN nacjonaliści ukraińscy związani z grupą Autonomiczny Opór rozwinęli nawet (na kilka minut) flagę UPA. Związanej z nimi rosyjskiej Volnicy przypisujemy prawdopodobnie najbarwniejszą relację z Marszu Niepodległości w 2012 roku.

Po rewolucji na Majdanie doszło jednak do wielu zmian na scenie skrajnie prawicowej zarówno w Rosji jak i na Ukrainie. Ani Svoboda ani Autonomiczny Opór nie uchodzą za atrakcyjnego partnera dla zachodnio-europejskich neofaszystów. Niszę wypełnił Azov oraz jego polityczne skrzydło Korpus Narodowy, który współpracuje z CasaPound i małym konglomeratem polskich neofaszystów w Polsce i na emigracji. Jednym z nich jest właśnie Dawid Czerwonko, działający w Wielkiej Brytanii w szeregach National Action uznawanej przez brytyjskie władze za organizację terrorystyczną.

501466-610x402Wśród członków National Action można spotkać weteranów National Front i Brytyjskiej Partii Narodowej oraz młodszych, bardziej sfanatyzowanych zwolenników Adolfa Hitlera, których fascynował również terrorysta z Państwa Islamskiego, londyńczyk znany jako Jihadi John. Jeden z członków National Action został skazany na dożywocie za usiłowanie zabicia hinduskiego lekarza w sklepie spożywczym, inny zalicza właśnie odsiadkę za stosunek seksualny z 14-latką poderwaną za pośrednictwem portalu społecznościowego. Jeszcze inni są ścigani pod zarzutem planowania zamachu na posłankę Labour Party, a dwóch działających w jego szeregach imigrantów ekonomicznych z kraju nad Wisłą zajmuje się działalnością na rzecz Azova.

Aktywiści Hope Not Hate piszą, że w sprawę zamieszanych jest dwóch angielsko-polskich działaczy National Action w tym jedno indywiduum zamieszkałe w Machesterze. Najprawdopodobniej mają na myśli Radosława Rekke, który miał związek z szóstką ściganą za planowanie zamachu posłanki Labour Party. Rekke uniknął jednak aresztowania, co nie zmienia faktu że należy do organizacji praktycznie od początku jej istnienia. Do tej pory był już opisany przez działający na emigracji Dywizjon 161 (polska grupa antyfaszystowska) i demaskowany jako działacz związanego z Ruchem Narodowym stowarzyszenia Patriae Fidelis.

Radosław Rekke w ocenie antyfaszystów na emigracji jest pozbawionym zdolności do głebszej refleksji fanem Adolfa Hitlera, Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego wielbi jednocześnie prawdopodobnie dlatego, że wszyscy mięli wąsy. Żeby było śmieszniej, Rekke jest też członkiem Zadrugi (sprowadził swoich brytyjskich kolegów na wrocławski Marsz Patriotów) i fanem posła Pawła Kukiza, przywódcy partii imienia samego siebie.

Opisani powyżej polscy neonaziści na emigracji w UK nie dali się jak do tej pory przyłapać na zakładaniu mundurów Waffen SS celem konsumpcji tortu z ułożoną z wafli swastyką. Nie ma jednak wątpliwości co do wyznawanych przez nich poglądów jak i międzynarodowego charakteru ich aktywizmu.

dawid czerwonko MD poland (1).jpg

Zdjęcia: Juliusz Makowski i Dariusz Czerwonko (Warszawa, listopad 2010), Autonomiczni Nacjonaliści, Autonomiczny Opór i Volnica (Lwów, marzec 2012), National Action na demonstracji (York, maj 2016) oraz: Dawid Czerwonko z flagą Misanthropic Division, na Orlim Gnieździe i gdzieś za transparentem na marszu „Kosowo jest serbskie” (Warszawa, marzec 2013).

Reklamy

Posted on Kwiecień 22, 2018, in Kontakty Międzynarodowe, Wielka Brytania and tagged , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. National Action zorganizowano było tajnie jak salafici dżihadziści z Al-Muhajiourn.
    Według brytyjskich mediów działają w innych naziolskich organizacjach lub zmienili członkostwa na Scotish Down lub inaczej Scottish Identity, NS131 National Socialist Anti-Capitalist Action czy też SRN – System Resistence Network inaczej jako Vanguard Britannia.

    Co do Misantropic Division to w sieci przeczytałem różne informację jakoby przestała działać w Azowie lub rozwiązana wiosną 2016 roku, inna podaje że przekształciła się w Feniks NSD (lub jej odłam) która miała kamuflować szczególnie na Rosji w obawie przed ściganiem. Zarówno flagi MS jak i Feniks były na marszu UPA w 2016 roku, MS . Feniks traktuje się jako grupa rozłamową MS która próbowała wziąć odpowiedzialność na zamach na separatystę Motorolę umieszczając video lecz jest to wątpliwe gdyż nie byłby w stanie przeprowadzić zamach poza przechwałkami w internecie (podobno był to Dimitrij Kravtson z batalionu Czerniw MSW).
    Czy coś wiadomo o polskim oddziale MS? W VKontaktie jest Fenix Polska z flagami Sojuszu Słowiańskiego i właśnie National Action czy są powiązania z Radykalnym Południem???

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: