National Action: Jak brytyjska organizacja terrorystyczna odwiedziła Wrocław

Brytyjska organizacja zrzeszająca nazistów do czasu swojej delegalizacji była najbardziej radykalnym ugrupowaniem prawicowym w Europie. Jej członkowie nawołują do eksterminacji mniejszości etnicznych, stosują przemoc polityczną oraz rasową, planowali zamachy. W jej szeregach działają również Polacy.

O tym skąd wzięła się National Action pisaliśmy już w czerwcu 2015. Jej kadry stanowią młodzi neonaziści, ale mózgami są weterani National Front i Brytyjskiej Partii Narodowej tacy jak negacjonista Holocaustu, Richard Edmonds który w latach 90. odpowiadał za łączność Brytyjskiej Partii Narodowej z ówczesnym szefostwem Blood & Honour. Na akcjach NA używającej symboliki hitlerowskiej SA można również było spotkać obecnych celebrytów British Movement i Blood & Honour m.in. niejakiego Pete’a z West Midlands. Dwóch Polaków odwiedzających memoriały założyciela B&H Iana Stuarta Donaldsona chwali się na portalach społecznościowych znajomością z Pete’m.

westmidlandsMłodzi członkowie National Action są jednak znacznie bardziej niebezpieczni niż starzy. Poza uwielbieniem do III Rzeszy odnoszą się pozytywnie do dwóch największych sprawców morderstw politycznych: Andersa Breivika i Jihadi Johna.

Organizacja operowała legalnie i organizowała na terenie Wielkiej Brytanii akcje protestacyjne wsparte przez National Front, British Movement, sympatyków Misanthropic Division, Blood & Honour, polskich neonazistów oraz londyńską siatkę Narodowego Odrodzenia Polski. Faszystowski konglomerat brał też udział w paramilitarnych obozach w Walii, współorganizowanych przez Denisa Nikitina z rosyjskiej organizacji sportów walki White Rex. Środowiskiem zainteresowały się w końcu służby w West Midlands, Birmingham, Ipswitch, Powys i Nothampton. We wrzesniu 2017 aresztowano czterech żołnierzy Armii Brytyjskiej podejrzanych o związki z National Action na podstawie ustawy antyterrorystycznej, a w styczniu 2018 sześć kolejnych osób z Cambridge, Banbury, Wolverhampton, Leicester i Stockport oraz kobietę Banbury.

Obecnie zarzuty dotyczące terroryzmu stawia się 15 osobom związanym z NA. Zakazem wstępu na teren Wielkiej Brytanii został objęty polskich neonazista Dawid Czerwonko, o którym wspomnięliśmy w jednej z poprzednich publikacji. W samej Wielkiej Brytanii organizacja stara się dla niepoznaki działać pod innymi szyldami takimi jak NS131 (National Socialist Anti-Capitalist Action), Vanguard Britania, System Resistance Network oraz Scotish Dawn (Szkocki Świt).

radoslaw rekke 2018 (5)W zasadzie od samego początku aktywnym członkiem NA jest Radosław Rekke, który nie wiadomo dlaczego wydaje się być zupełnie poza wszelkimi atakami ze strony służb. W brytyjskich mediach opisuje się go bez podania nazwiska jako „Polaka z Manchesteru”, który unika aresztowania.

Radosław Rekke został szybko zidentyfikowany przez operujących w Wielkiej Brytanii antyfaszystów z powodu pan-slawistycznych koszulek, które zakładał na demonstracje. Nosił również charakterystyczną czerwoną flagę ze złotym kołowrotem – symbolem popularnym wśród rosyjskich neopogan i narodowych socjalistów.

Początkowo działalność Rekke budziła spore zdziwienie ze względu na jego kontakty. Działał w organizacji sympatyzującej z ukraińską skrajną prawicą, mimo iż sam miał poglądy pro-rosyjskie i popierał Doniecką Republikę Ludową. Na marsze chodził w towarzystwie członków Narodowego Odrodzenia Polski, ale działał też w stowarzyszeniu Patriae Fidelis – brytyjskiej ekspozytury Ruchu Narodowego z którym NOP był i jest silnie skonfliktowany.

4kCpeG2lZzoZ czasem okazało się, że Radziu nie jest osobą zdolną do głębszych refleksji, a jego poglądy są bardzo eklektyczne i chwiejne. Utrzymywał jednak kontakty z innymi osobnikami o podobnej filozofii życiowej: starszyzną wrocławskiej Zadrugi. Pogodził to również ze zmianą poglądów na kwestię ukraińskiego nacjonalizmu oraz sympatią do działalności posła Pawła Kukiza – lidera partii imienia samego siebie.

Ideologia Jana Stachniuka wpisywała się w poglądy Radzia, podobnie jak poglądy ludzi z tej frakcji Blood & Honour, która przyjaźni się z Dariuszem Pertykiem – kolejarzem i byłym liderem ultra-prawicowych skinheadów z Brzegu Dolnego, neopoganina.

W latach 2015-2016 czarne flagi National Action z symbolem hitlerowskiej SA dumnie powiewały nad głowami nadchnionych polskich patriotów „czczących” we Wrocławiu swoją niepodległość pod pomnikiem Bolesława Chrobrego. Miejscami widoczny był również transparent Autonomiczni Nacjonaliści Chełm należący do Dawida Czerwonki. Nie zwrócił jednak niczyjej uwagi, ponieważ jawnie nazistowskie akcenty na wrocławskim marszu nie są żadną nowością. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że lokalni neonaziści zarówno za pośrednictwem Zadrugi jak i NOP – formalnego organizatora marszu utrzymują kontakty z grupą o charakterze terrorystycznym.

national action na marsu patriotów.png

Zdjęcia: 1. Polacy z Blood & Honour w West Midlands ze słynnym Petem; 2 i 3. Radosław Rekke w pełnej krasie; 4. Delegacja National Action na Marszu Patriotów; 5. Radosław Rekke i koledzy z Blood & Honour i Zadrugi po marszu; 6. Dariusz Petryk i Radosław Rekke na marszu

Reklamy

Posted on Maj 2, 2018, in Kontakty Międzynarodowe, Wielka Brytania and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: