Polscy neonaziści patrzą na wschód

Działalność polskiej odnogi ruchu Blood & Honour opisujemy od dłuższego czasu. Akcentowaliśmy w głównej mierze ich zachodnie kontakty m.in. z niemieckimi środowiskami neonazistowskimi. Ostatnio widać jednak coraz jawniejszą współpracę ze stroną rosyjską wśród różnych odłamów polskiego brunatnego podziemia.

Wschodnie kontakty nie są oczywiście niczym nowym wśród polskich nazi-skinheadów. Zespół Honor koncertował w Kijowie, kontakty z zespołem Sokyra Peruna utrzymywane są aż po dziś dzień. Ukraińscy grajkowie wystąpili ostatnio na zlocie Blood & Honour pod Świdnicą. Wydarzenie to zostało nagrane przez ekipę TVN i pokazane w reportażu na temat stowarzyszenia Duma i Nowoczesnosć. Ludzi z rosyjskiego oddziału Blood & Honour odnotowano natomiast na odbywającym się w Górach Stołowych obozie paramilitarnym latem 1997 roku. Doszło tam do tajemniczego morderstwa dwojga studentów, których zastrzelono z przedwojennej broni produkcji czeskiej. Poza Rosjanami w obozie uczestniczyli również Anglicy, Włosi, Francuzi i Słowacy. Neonaziści, którzy opuścili Góry Stołowe zaraz po zabójstwie. Byli głównymi podejrzanymi.

maxresdefaultRosyjskich neonazistów można było spotykać przy wielu innych okazjach, takich jak koncerty zespołów Ekspansja, Honor i TNS w Jasienicy pod Policami w 2000 roku czy impreza z udziałem Agressivy 88 i Kolovrata. Zdjęcia z tej ostatniej w 2007 roku opublikowała „Gazeta Polska” ponieważ wśród uczestników imprezy rozpoznano syna działacza SLD. Jako ekspert od symboliki faszystowskiej wypowiedział się przy tej okazji Krzysztof Bosak: Podniesione ręce występują na tle znaków SS, trupich główek, symboli 88 oznaczających inicjały Hitlera – tłumaczył na specjalnie zwołanej konferencji.

Wśród wydawnictw wytwórni Blood & Honour Russia Records odnajdujemy split lubelskiego Gammadiona i wrocławskich White Devils z 2008 roku. Obydwa zespoły stanowiły w tamtym czasie czołówkę polskiej sceny neonazistowskiej. Muzycy tego drugiego przyznawali się do członkostwa w Nacjonalistycznym Stowarzyszeniu Zadruga związanym z rosyjskimi neopoganami. White Devils rozpadli się na skutek represji policyjnych i złamania się wokalisty grupy, Tomasza Maciołka ps. „Sponsor”. Jest on bohaterem utworu „Konfident” zespołu Obłęd. Wieść gimnna niesie, że „Sponsor” jest co prawda oficjalnie wyklęty przez kolegów, ale pojawił się na koncercie pod Świdnicą.

Slowik i Bialy z wokalista Velimor koncert 2015.08.29Odrodzone pod szyldem Club 28 środowisko jest bardziej zorientowane w stronę grup operujących w Unii Europejskiej, ale już w sierpniu 2015 roku jeden z koncertów odwiedził rosyjski zespół Velimor. Poza Rosjanami zagrał też: Painful Awaking (Niemcy) oraz Obłęd, October 15 i Legion Twierdzy Wrocław – zespół byłego basisty White Devils.

Indywidualnie Polskę odwiedza też Sadko, były wokalista Kolovrata. Zespół ten był w latach 90. czołową nazistowską kapelą w Rosji. Sadko pojawił się na zorganizowanej przez neopogańskie Stowarzyszenie Niklot konferencji, która odbyła się 10 listopada 2016 w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP). Poza Polakami na evencie produkowali się Vladislav Kovalchuk z Azova oraz Sebastian De Bodelieu reprezentujący włoskich faszystów z CasaPound. Sadko wykonał na gitarze akustycznej utwór „Cena idei” zespołu Honor. Działające jako wydmuszka środowiska partii rządzącej SDP krytykuje TVN za kręcenie reportaży o neonazistach bez zawiadamiania policji. Nie miało jednak nic przeciwko wynajęciu neonazistom jednej ze swoich salek. Czy zawiadomiło o tym fakcie policję? Mało prawdopodobne.

Inna frakcja neonazistów – warszawscy Autonomiczni Nacjonaliści współpracuje natomiast z rosyjską organizacją MMA White Rex. W jej działalność angażuje się też przyjaciel Clubu, Fin Niko Puhakka oraz Polak mieszkający we Francji – Tomasz Szkatulski. Aktywny również przy Blood & Honour Hexagonne. Lider warszawskich Autonomicznych Nacjonalistów pojawia się w różnych miejscach od Kongresu Narodowo-Społecznego w Centrum Handlowym Jupiter po narodowo-socjalistyczny pochód pierwszomajowy. Dał się tam przyłapać na pluciu w działaczkę antyfaszystowską skutą w kajdanki. Oczywiście przy milczącym przyzwoleniu funkcjonariuszy nie-porządku. Juliusz Makowski bo o nim mowa lubi ubierać się w koszulki rosyjskich firm odzieżowych związanych ze skrajną prawicą jak np. Varggrad (pol. Wilczy Gród).

Zrzut ekranu z 2018-07-12 11-59-39Działalność White Rex i nazistowskich „sportowców” powielających jej model na terenie Unii Europejskiej opisywaliśmy już na naszych łamach. W Rosji pojawiła się jednak inna gwiazda, skupiająca wokół siebie nazistów z Europy. Mowa o kulturyście Konstantinie Bryukhanovie. Siłacz ma na swoim koncie osiągnięcia sportowe w latach 2006-2009 i 2013-2015, jednak oprócz bycia sportowcem jest otwartym neonazistą. Przy wsparciu White Rexa tworzy organizację Po Programie Dziadka Mroza (PPDM) skupiającą kulturystów o poglądach skrajnie prawicowych. Organizuje na terenie Rosji obozy, na które zjeżdżają się naziści z Europy, a w tegorocznej edycji ekipę polską reprezentował Grzegorz Jastrzębski ps. „Jastrząb”. Akcja jest też wspierana przez nazistowską markę odzieżową Thor Steinar.

Były basista White Devils, a obecnie frontmen zespołu Legion Twierdzy Wrocław jest coraz bardziej aktywny nie tylko w sporcie lecz także na scenie. Towarzyszy Patrycjuszowi Wróblewskiemu vel „Patrex” na treningach, a ten w zamian pręży się na teledysku nowego zespołu „Jastrzębia” – Omerta, w którym udział biorą również faszystowscy kibice Śląska Wrocław oraz słynna flaga wzorowana na logotypie Blood & Honour. W sieci można znaleźć również nagrania ze wspólnych treningów „Jastrzębia”, „Patrexa” i Bryukhanova. Z utworem „Czerwone ścierwa” zespół Legion Twierdzy Wrocław trafił na rosyjską składankę „Against Commie Bastards vol. 3” wydaną nakładem wytwórni Barbatos związanej m.in. z Velimorem i Kolovratem.

31747106_1728491830563823_6743044469412593664_n

Zdjęcia: Sadko w salce Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich; Aleksiej Mstivoy (Velimor) z Krzysztofem Słowińskim i Markiem Białym (Blood & Honour); Juliusz Makowski jako wykidajło w Centrum Handlowym Jupiter; Grzegorz Jastrzębski z kumplami w Rosji; Patrycjusz Wróblewski, Grzegorz Jastrzębski, Konstantin Bryukhanov; Okładka płyty „Against Commie Bastards”.

Reklamy

Posted on Lipiec 21, 2018, in Kontakty Międzynarodowe, Skrajnie Prawicowa Scena Muzyczna and tagged , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: