Świadomi prowokatorzy i antysemici

Grupa, którą dziś opisujemy, nie należy do najniebezpieczniejszych działających na terenie Warszawy. Jest jednak dość problemowa z tego względu, że niektóre jej akcje przebijają się do mediów. Fakt, że sprawcy pozostają nieznani sprawia że opinia publiczna traktuje ich działania inaczej.

Środowisko tworzy grupa mężczyzn w średnim wieku skupionych głównie wokół Służewca, Ochoty i północnych części Warszawy. Przez lata swojej działalności tworzyli kilka projektów, które zyskiwały takie sobie poparcie wśród zwolenników Obozu Narodowo-Radykalnego czy Ruchu Narodowego. Łączy ich patologiczny antysemityzm, pozytywny stosunek do elementów doktryn narodowej demokracji i narodowego socjalizmu oraz Legia Warszawa.

1-6.pngPierwszą widoczną i znaną warszawskim aktywistom akcją tej grupy było zaśmiecanie parków wlepkami antysemickimi i antysyjonistycznymi. Żydzi są przedstawieni jako pasożyty. Na grafikach promowanych przez grupę porównuje się ich do komarów, kleszczy i karaluchów. Nacjonaliści używali też symbolu gwiazdokrzyża, często w formie barw podobnych do flagi III Rzeszy. Ci sami ludzie produkowali również koszulki, które rozprowadzali na łamach sklepu internetowego patrio.pl. W tych samych miejscach gdzie wyżej wymienione wlepki pojawiały się napisy nawołujące do zabijania Żydów wypisywane markerami oraz reklama organizacji: Fundacja Szczęśliwice i Narodowa Ochota. Prezes tej pierwszej reklamuje w Internecie koszulki ze sklepu patrio.pl.

Narodowa Ochota to z kolei grupa graficiarzy malująca w dzielnicy nielegalne, ale wspierane przez miejscowych radnych murale upamiętniające żołnierzy wyklętych. Artysta podpisywał się symbolem krzyża celtyckiego co nie przeszkadzało za specjalnie sympatykom grupy.

11Ekipa podjęła się próby budowy partii politycznej zrzeszającej piłkarskich chuliganów o nazwie Narodowe Zjednoczenie Patriotyczne Kibiców Polskich. Powołanie inicjatywy ogłosili na łamach niszowego bloga środowisk paleo-endeckich Konwent Narodowy. Celem partii miała być walka z „judaszami z podwójną tożsamością o pozmienianych nazwiskach”. Padały oczywiście nazwiska Szechtera-Michnika i Bermana-Borowskiego. Główna partia skrajnej prawicy – Ruch Narodowy została określona jako obsadzona zainstalowanymi przez system „talmudczykami” (czyt. Żydami).

Grupa stała się bardzo widoczna w Internecie i na ulicach miasta pod szyldem Narodowa Warszawa w okresie kryzysu ukraińskiego. Prowadzili też niszowe profile na Facebooku, które cechowały brutalne treści antysemickie i antyukraińskie maskowane dość nieudolnie jako antysyjonistyczne i antybanderowskie. Jeden „uświadamiał Polaków”, że prawdziwym zagrożeniem dla Polski nie jest Rosja, tylko Żydzi. Na ulicach pojawiła się nawet wlepka przedstawiająca kreskówkowego Adolfa Hitlera oraz godło III Rzeszy, logotyp klubu piłkarskiego Legia Warszawa oraz gwiazdokrzyż i adres strony patrio.pl. Gang antysemickich wlepkarzy współpracował z Obozem Wielkiej Polski, Narodową Wolną Polską, Telewizją Narodową Eugeniusza Sendeckiego oraz Legionem Reduty Ordona, którego najbardziej jaskrawą postacią jest aktor Wojciech Olszański vel Aleksander Jabłonowski. Legion zajmuje się walką z budową rzekomego „islamskiego osiedla” w miejscu gdzie ich zdaniem znajdowała się Reduta Ordona.

IMG_20160712_172431.jpgCzłonków grupy można zauważyć na licznych nagraniach z różnych akcji wymienionych stowarzyszeń oraz zdjęciach z najścia na siedzibę Fundacji Otwarty Dialog. Jest to instytucja budząca duże kontrowersje, ale zaatakowana została z pobudek antyukraińskich przez działaczy ugrupowań nacjonalistycznych i nastawionych przyjaźnie wobec imperialistycznej Rosji. Sprawa została nagłośniona.

Aktywność grupy zdecydowanie zanikła po upadku warszawskich struktur Obozu Wielkiej Polski. W Internecie pojawiła się korespondencja białoruskiego łącznika oligarchy Konstantina Malofeeva – historyka Aliaksandra Usowskiego. Białorusin wyszukiwał w Polsce aktywistów politycznych chętnych do organizowania prowokacji politycznych w Polsce za pieniądze. Od tamtego czasu, służewscy nacjo-kibole funkcjonują pod nową nazwą Świadomi Patrioci i robią to co lubią najbardziej, czyli kleją swoją propagandę na słupach, murach oraz przystankach. Nie zwracają na siebie uwagi ponieważ niewiele osób wie co symbolizuje gwiazdokrzyż.

Uaktywnili się ponownie przy okazji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej mającej karać za „obwinianie Polaków o udział w Holocauście”. Debata wokół ustawy spowodowała zgrzyt w relacjach między Polską, a Izraelem. Zorganizowano wtedy kilka prowokacji politycznych o zasięgu międzynarodowym. Najbardziej znaną był klip nakręcony przez działającą w USA fundację Ruderman Family o z powtarzającym się kilkakrotnie zwrotem „Polish Holocaust”. Wielu publicystów zwracało uwagę na fakt, że bezsensowna propagandowa walka między Polską, a Izraelem działa na korzyść Rosji, a Tomasz Piątek opisał związki Fundacji Ruderman Family z Rosją. Z Rosją związana była również fundacja odpowiadająca za głośny klip, który został co prawda wycofany, ale skutecznie odegrał rolę kija w mrowisko.

Podsycanie antysemityzmu w Polsce z zewnątrz przez jedną fundację byłoby umiarkowanie skuteczne bez zaangażowania w ten proceder internetowych trolli oraz aktywistów politycznych. W dobie kryzysu na linii Polska-Izrael doszło w Warszawie do incydentu, który opisał Tygodnik Polityka. Chodziło o napisy „Żyd okupant kłamie”, które pojawiły się na przystankach autobusowych i słupach w okolicach Służewca, czyli na terenie Świadomych Patriotów. Napisów było bardzo dużo w różnych miejscach co jest dowodem na to, że mięliśmy do czynienia z zorganizowaną akcją. Na dodatek pisanie markerami antysemickich napisów w różnych miejscach Ochoty i Mokotowa było przez długi czas ulubioną rozrywką tego środowiska, co czyni ich więcej niż pewnymi sprawcami tej akcji. Związki z organizacją finansowaną przez rosyjskiego oligarchę i polityka oraz wyraźnie prokremlowskie nastawienie grupy pozostawimy bez komentarza.

Zdjęcia: Patriotyczne wlepki Świadomych Patriotów, prezes Fundacji Szczęśliwice na spacerze w parku, patriotyczny bohater super-polskich antysemitów.

 

Reklamy

Posted on Lipiec 30, 2018, in Antysemityzm, Ręka Rękę Myje, Uncategorized and tagged , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: